
Podczas odwiedzin w sklepie meblowym możesz zauważyć, że bardzo podobne do siebie i pełniące właściwie te same funkcje meble raz nazywane są sofami, a kiedy indziej kanapami. Obydwa rozwiązania są długimi, tapicerowanymi meblami przeznaczonymi do wygodnego odpoczynku. Na obydwu można wygodnie posiedzieć lub rozłożyć się na przykład przed telewizorem. Jeśli jednak trochę zgłębisz temat, zauważysz, że kanapa i sofa to dwa różne meble. Czym się różni sofa od kanapy i czy popełnisz duży błąd, używając niewłaściwej nazwy? Sprawdź, czytając dalej ten artykuł.
Sofa a kanapa – różnice historyczne
Uważa się, że termin „kanapa” znany jest od bardzo dawna i opisuje „mebel bez ramion, służący do leżenia”. Już starożytni Grecy przesiadywali i wylegiwali się na canopeum i to pewnie od nich ten zwyczaj przejęli Włosi, tworząc swoją cassapancę. Sofa, którą dawniej zwano otomaną, przybyła do Europy z Imperium Tureckiego (zwanego wcześniej ottomańskim). Nowoczesny słownik Merriam-Webster definiuje sofę jako „długie, tapicerowane siedzisko, zwykle z podłokietnikami i oparciem, często przekształcane w łóżko”. Można więc uznać, że sofa to miękka kanapa, do której dodano boczne oparcia, aby wygodniej było na niej siedzieć.
Historycy utrzymują, że słowo „sofa” pochodzi ze wschodniej części Morza Śródziemnego od arabskiego słowa soffah, które oznacza „część podłogi podniesioną o stopę lub dwie, pokrytą bogatymi dywanami i poduszkami, służącą do siedzenia”. W 1625 roku Samuel Purchas był pierwszą osobą, która napisała o sofie, kiedy zauważył ją podczas swoich podróży do Arabii. W XVII wieku sofa, jaką już znaliśmy w Polsce, przybyła do Anglii z Francji i stała się popularnym meblem w domach zamożnych mieszczan.
Czym różni się sofa od kanapy pod względem funkcjonalności?
Choć przybyły do nas z różnych kręgów kulturowych i części świata, sofy i kanapy dość szybko zaczęły pełnić podobne funkcje, a drobne różnice w budowie się zatarły. Było to efektem dostosowywania tych mebli do wymogów coraz bardziej wygodnego stylu życia w mieszkaniach o ciągle malejącej powierzchni. Dlatego właśnie poszukiwano sposobów na zwiększenie uniwersalności i dodanie nowych funkcjonalności meblom, które każdy mieszkaniec kamienicy lub bloku mieszkalnego i tak zamierzał kupić. Dlatego nie każda nowa sofa ma stałe oparcia boczne, a kanapy zwykle wyposażone są w skrzynie na pościel.
Czy jest duża różnica między sofą a kanapą?
Jeszcze niedawno największa różnica między sofą a kanapą polegała na przeznaczeniu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu spanie na sofie było kojarzone z czymś niewygodnym. Sofa przez wiele lat była uznawana za mebel, na którym miały wygodnie usiąść obok siebie dwie osoby, i każda z nich miała do dyspozycji oparcie boczne. Z tego powodu trudno było się na niej dobrze wyspać, gdyż oparcia wymuszały kulenie się w embrionalnej pozycji. Spanie na dłuższej kanapie, która nie miała bocznych oparć, było znacznie wygodniejsze.
Czym się różni sofa od kanapy, jeśli chodzi o ilość zajmowanego miejsca?
Projektanci współczesnych mebli zwracają baczną uwagę na preferencje klientów. Szczególnie interesują ich te, które odnoszą się do różnych cech chętnie kupowanych produktów. Dzięki temu wiedzą, jakiej reakcji mogą się spodziewać, kiedy wprowadzą do popularnych produktów istotne zmiany. Okazało się, że klienci bardzo pozytywnie przyjęli zmiany, dzięki którym zarówno kanapy, jak i sofy stały się meblami o znacznie większym repertuarze oferowanych funkcji. Możliwość rozkładania sofy i przekształcania jej w pełnoprawne i wygodne łóżko została szczególnie ciepło przyjęta przez osoby mieszkające samotnie w niewielkich mieszkaniach.
Sofa a kanapa – różnice w budowie
Wszystkie opisane wcześniej różnice w oferowanej funkcjonalności i wynikających z niej sposobów korzystania z sofy i kanapy wynikają przede wszystkim z budowy obydwu mebli. Głównym elementem sofy jest jej siedzisko. Umieszczone jest zwykle dość nisko, wyraźnie niżej niż w przypadku kanapy. Jest ono też zazwyczaj bardzo miękkie. Siadając na sofie, najczęściej ma się uczucie zapadania. Jest to skutkiem większej dynamiki ciała, które przy odchylaniu się do tyłu w pewnym momencie nie może się utrzymać o własnych siłach i następuje lekkie opadnięcie na nisko ułożone siedzisko sofy. W przypadku kanapy siadanie jest podobne do tego, jakie ma miejsce podczas siadania na krześle.
Czym się różni sofa od kanapy w kwestii przydatności do spania?
Wszystko to, co powoduje, że na sofie wygodnie i miękko się siedzi, sprawia, że w swojej oryginalnej wersji ten mebel był mniej przydatny do spania. Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś nocować u znajomych, którzy nie spodziewali się Twojej wizyty i ugościli Cię na sofie, wiesz, w czym rzecz. Miękkość sofy, tak przyjemna przy siedzeniu, sprawia, że kilkugodzinny sen staje się trudny do wytrzymania. W przeciwieństwie do kanapy, której podstawowym przeznaczeniem jest umożliwienie wygodnego leżenia, sofa ze swoim podobnym do poduszki siedziskiem nie oferowała wygodnego wypoczynku nocnego. W nowoczesnych sofach siedzisko zostało utwardzone i choć ciągle trudno myśleć o sofie jak o łóżku, to teraz spędzenie na niej nocy nie musi być niekomfortowe.
Sofa a kanapa – różnice wynikające z rodzaju
Zgodnie z przedstawionymi powyżej informacjami można przyjąć, że niezwykle wygodny mebel w Twoim salonie, na którym tak komfortowo się siedzi i prawie tak samo wygodnie leży, nazywa się sofą! Okazuje się jednak, że sama wiedza o tym, czym różni się sofa od kanapy, nie wystarczy. Dlaczego? Dlatego, że równie istotna może okazać się wiedza na temat tego, czym różnią się od siebie różne wersje sofy. Na przestrzeni wieków potrzeba zmian doprowadziła do wyróżnienia się kilku różnych wersji. Poniżej znajdziesz ich krótkie przedstawienie.
Standardowa sofa, którą najczęściej widzisz w sklepach meblowych
Standardowa sofa to wygodny mebel o dość nisko położonym siedzisku z oparciem z tyłu i dodatkowymi podparciami pod ręce z obu stron. Jest dostępna w wielu różnych stylach i rozmiarach – najczęściej opisywana jest jako sofa 2-osobowa, sofa 2,5-osobowa (spokojnie – chodzi tylko o łatwo dające się wyobrazić określenie szerokości), sofa 3-osobowa, a nawet sofa 4-osobowa, na której bez problemu można się wygodnie wyspać.
Sofa z szezlongiem
Szezlong składa się ze standardowej sofy, ale z rozszerzoną poduszką siedziska i dodatkowymi nogami po jednej stronie sofy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz bez problemu wyciągnąć nogi i wygodnie ułożyć się w tym samym miejscu, w którym lubisz wygodnie posiedzieć.
Narożnik – mebel, gdzie znika różnica między sofą a kanapą
Narożnik to idealny wybór dla domów i większych mieszkań! Sofa narożna składa się zwykle z dwóch sekcji, które są połączone ze sobą pod kątem prostym, dzięki czemu cała rodzina może usiąść razem, aby zrelaksować się podczas wieczoru filmowego lub spędzić wspólne popołudnie. Zdecyduj samodzielnie, który rodzaj sofy najbardziej Ci odpowiada. A może jednak kanapa jest dla Ciebie lepszym rozwiązaniem?