
Każdy materiał tapicerski, z którego wykonane są krzesła, wymaga indywidualnego traktowania i czyszczenia. Welur jest tkaniną miłą w dotyku i bardzo elegancko prezentującą się we wnętrzu. Aby zawsze wyglądał ładnie, konieczne jest jego odświeżanie i czyszczenie. Jak i czym czyścić welurowe krzesła? Jak pielęgnować welur?
Welur – tkanina elegancka i przyjemna w dotyku
Welur jest zaliczany do grupy tkanin pluszowych. Charakteryzuje się krótkim włosem z lekkim połyskiem. To materiał niezwykle elastyczny, mocny i wytrzymały. Dlatego też świetnie sprawdza się jako tkanina tapicerska. Dzięki swojej strukturze dobrze układa się na meblach wypoczynkowych. Sofy, krzesła czy kanapy zyskują wyjątkowy i elegancki charakter.
Dzięki puszystej okrywie runowej welur zawdzięcza połysk i jest przyjemny w dotyku. Dodatkowo wyróżnia się dużą odpornością na rozrywanie i rozciąganie. Zda także egzamin w domach, w których mieszkają czworonożni przyjaciele, ponieważ jest on odporny na psie i kocie pazurki.
Meble welurowe stanowią ozdobę salonu, sypialni lub jadalni. Aby cieszyły swoim wyglądem przez lata, należy o nie dbać. Tkanina ta wymaga delikatnego traktowania, pielęgnacji i określonych sposobów czyszczenia. Jak zatem czyścić krzesła welurowe?
Podstawowe zasady pielęgnacji krzeseł welurowych
Krzesła są meblami często eksploatowanymi. Obite welurem wyglądają bardzo elegancko, pod warunkiem że są prawidłowo pielęgnowane. Na tym aksamitnym meszku często gromadzi się kurz oraz brud. Dlatego ważne jest systematyczne odkurzanie siedzisk i oparć krzeseł. Można to robić szczotką z miękkim włosiem, zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia. Szybszą i dokładniejszą pielęgnację zapewnia specjalna nakładka do odkurzacza. Szczotkowanie weluru pomaga w usuwaniu nie tylko kurzu, ale także mniejszych zanieczyszczeń. Jednocześnie jest to czynność odświeżająca tkaninę, co pozwala na długotrwałe zachowanie eleganckiego wyglądu krzeseł.
Czym jeszcze można czyścić welurowe krzesła? Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie odpowiedniego preparatu z wody i amoniaku – na 1 litr wody 2 łyżeczki amoniaku. Wymieszany płyn należy delikatnie wetrzeć w tkaninę. Po upływie około godziny konieczne jest wyczesanie włosia miękką szczotką. Przed pielęgnacją należy pamiętać o dokładnym odkurzeniu siedziska i oparcia krzesła. Na rynku dostępne są także gotowe preparaty do odświeżania weluru. Wówczas należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Tego rodzaju środki nie tylko idealnie odświeżą tkaninę, ale też pozwalają uniknąć efektu wysiedzenia weluru, czyli ubitego włosia w miejscu, gdzie najczęściej się siedzi.
Plamy na welurowych krzesłach – jak czyścić?
W przypadku zabrudzenia welurowego krzesła należy szybko działać. Im później zostaną podjęte środki, tym trudniej będzie wywabić plamę.
Plamy z napojów
W przypadku wylania się bezbarwnego płynu na tkaninę welurową wystarczy użyć czystej i suchej ściereczki, aby odsączyć płyn z materiału. Należy to zrobić bardzo dokładnie, ponieważ pozostawienie wilgotnej powierzchni może spowodować rozwój pleśni i grzybów w piance znajdującej się w siedzisku.
Jeżeli zabrudzenie powstało wskutek wylania kolorowego napoju, np. wina, kawy lub herbaty, to wskazane jest przygotowanie roztworu wody z sokiem z cytryny i sodą oczyszczoną. Do litra czystej wody trzeba dodać sok z połowy cytryny oraz łyżeczkę sody oczyszczonej. Taki roztwór należy nałożyć na plamę. Po usunięciu zabrudzenia konieczne jest wysuszenie mokrego miejsca.
Tłuste plamy
Jeżeli plama pochodzi z tłustego artykułu spożywczego, to usunięcie jej może być trudniejsze. Pomocna okaże się mąka ziemniaczana. To produkt, który doskonale absorbuje tłuszcz, więc neutralizuje również plamy na welurowych krzesłach. Wystarczy posypać nią świeżą plamę i odczekać kilkanaście minut. W tym czasie tłuszcz zostanie wchłonięty przez mąkę ziemniaczaną. Jej resztki należy zebrać za pomocą odkurzacza.
Ostatni etap czyszczenia krzeseł welurowych
Po czyszczeniu jakiejkolwiek plamy z tapicerki welurowej za pomocą różnych środków konieczne jest całkowite wysuszenie zabrudzonego miejsca. W tym celu można użyć suszarki do włosów, ale strumień nie może być zbyt silny. Nawiew powinien być chłodny, skierowany na wyczyszczone miejsce z odpowiedniej odległości. Dzięki temu materiał zachowa swoje właściwości i nie stanie się zbyt szorstki po usunięciu zabrudzenia. Mocne tarcie weluru może uszkodzić tkaninę, więc nie należy w ten sposób przyspieszać procesu suszenia.
Jeżeli jednak zabrudzenie jest na tyle mocne, że nie można poradzić sobie samemu z usunięciem plam, to najlepiej zamówić usługę czyszczenia chemicznego, które wykonuje profesjonalna firma.
Impregnacja welurowych krzeseł
Aby krzesła wykonane z weluru były zawsze w dobrym stanie, warto je systematycznie i dokładnie odkurzać. Najlepiej sprawdzi się do tego miękka końcówka do odkurzacza. Wówczas nie pojawią się zadrapania i zarysowania na tkaninie.
Welur ma tendencję do szybkiego blaknięcia pod wpływem działania promieni słonecznych. Dlatego warto ustawiać krzesła welurowe z daleka od okna. Istnieje wówczas małe prawdopodobieństwo, że słońce przyczyni się do wyblaknięcia koloru pokrycia siedziska i oparcia krzeseł.
Idealnym rozwiązaniem, aby uniknąć trwałych zabrudzeń weluru, jest zastosowanie odpowiednich impregnatów. Zapobiegają one wchłanianiu cieczy i ułatwiają czyszczenie. Wystarczy nanieść na tapicerkę impregnat hydrofobowy, chwilę odczekać i gotowe. Taki środek tworzy powłokę ochronną, która nie przepuszcza rozlanego płynu do niższych warstw tkaniny. Wystarczy zebrać ciecz papierowym ręcznikiem i powierzchnia będzie czysta.
Zasady czyszczenia weluru
Krzesła obite welurem należy czyścić tylko z kierunkiem włosa. Wówczas szczotką lub ściereczką wygładza się tkaninę, nie zadzierając włosków.
Gdy powstanie plama na siedzisku krzesła, należy ją szybko usunąć, aby uniknąć jej zaschnięcia. Nie wolno zabrudzenia rozcierać na boki. Trzeba usuwać plamę, zaczynając od jej brzegów i kierować się do środka zabrudzenia. Dzięki temu uniknie się rozprowadzenia płynu na większej powierzchni.
Podczas pielęgnacji i czyszczenia welurowych krzeseł należy stosować tylko delikatne detergenty. Zbyt silne środki mogą uszkodzić tkaninę lub ją odbarwić. Przed użyciem konieczne jest sprawdzenie każdego produktu czyszczącego, przeprowadzając jego test w niewidocznym miejscu tapicerki.
Brak regularnej pielęgnacji krzeseł obitych welurem może spowodować szybkie niszczenie tkaniny. Najlepiej więc podczas regularnego sprzątania pomieszczenia, zająć się także welurowymi krzesłami. Ich odkurzenie zajmie kilka chwil, a może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy wyglądu mebli.
Welur jest odporny na kocie i psie pazurki, jednak gromadzi się na nim sierść zwierząt. Warto więc regularnie wyczesywać nie tylko czworonożnego pupila, ale również welurową tapicerkę. Dobrze jest pozbywać się sierści na bieżąco, aby zapobiec gromadzeniu się alergenów. Z małą ilością włosków poradzi sobie nawet rolka do ubrań oraz wilgotna ściereczka. Idealnym rozwiązaniem jest usuwanie sierści za pomocą miękkiej szczotki zakładanej na rurę odkurzacza.