Sklep MWM Meble
Produkt dnia!
zobacz więcej
Krzesło Glamour beżowe DC-890-1 welur złote nogi
499,00 zł 299,00 zł
-40%
Wysyłka w 2 dni
szt.
Krzesło Glamour beżowe DC-890-1  welur złote nogi
Blog kategorie

Jak oświetlić stół w jadalni – temperatura światła

Jak oświetlić stół w jadalni – temperatura światła

Od pewnego czasu zapanował bardzo praktyczny ale też niesamowicie efektowny trend, w którym stół w jadalni jest okazale oświetlony dzięki zawieszonej nisko  i o pokaźnych rozmiarach lampie jednej bądź nawet kilku. Zdecydowanie takie rozwiązanie nie tylko rozświetli pomieszczenie ale tez wprowadzi do wnętrza czy to jadalnianego czy salonowego przytulny klimat.

Oświetlenie stołu w jadalni

Oświetlenie do jadalni nad stół spełnia wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim wydziela konkretne strefy i oddziela jedną od drugiej. Zapalona nad stołem lampa wyraźnie podkreśli strefę jadalnianą. Dodatkowo uwydatni to, co na stole. Podkreśli zastawę i przygotowane potrawy, czyli uprzyjemni spożywany posiłek.

Wybierają lampę nad stół ważne, aby określić wielkość stołu, bowiem jedna lampa może nie wystarczyć. Sprawdzi się przy stole niewielkich rozmiarów. Wtedy nie będzie ryzyka, że nie doświetlo go dostatecznie.

W momencie, gdy posiadamy stół większy należy rozważyć ewentualność zawiedzenia nawet dwóch lamp lub zakupić jedną ale z kilkoma punktami świetlnymi. Decydując się na dwie niezależne lampy, najlepiej wybrać te o prostym i minimalistycznym kształcie, by nie doprowadzić do zbytniego obciążenia przestrzeni nad sufitem.

Modnym i szykownym rozwiązaniem są też żyrandole wieloramienne zawieszone wysoko pod sufitem. Cieszą się popularnością, ponieważ oprócz tego, że są oświetleniem stołu to też jednocześnie doświetlają całe wnętrze, będąc więc oświetleniem ogólnym w pomieszczeniu.

Jakie lampy wybrać nad stół. Prym wiodą lampy z otwartym koszem ze światłem skierowanym w dół oraz lampy zamknięte, z kloszem nieprzeźroczystym i rozpraszającym światło (z grubej dzianiny). Decydując się na lampę z kloszem nieprzeźroczystym uzyskamy światło kierunkowe, w tym wypadku skierowane na stół jadalniany. Jeżeli chcemy uzyskać efekt bardziej przytulny musimy zdecydować się na klosz prześwitujący mniej lub bardziej. Wtedy uzyskamy światło rozproszone.

Jak oświetlenie wpływa na wygląd pomieszczenia

To, jak zawiesimy lampę wpływa na wygląd pomieszczenia. Jeśli lampę zawiesimy nisko wyodrębnimy i podkreślimy sam stół, jego dekorację czy stojące obok niego i należące do zestawu krzesła. Jeżeli lampę zawiesimy wysoko zyskamy raczej ogólne oświetlenie pomieszczenia, często otwartego, gdzie ze strefy jadalnianej przechodzi się bezpośrednio do salonu.

  

Na jakiej wysokości lampa nad stołem

Przyjętą ogólnie zasadą jest ta, która mówi nam, że światło powinno zasięgiem obejmować cały stół. Jeżeli nasz stół posiada długość wynoszącą 120 cm to lampę należy zawiesić na wysokości 70 cm nad blatem. Jeżeli stół jest większy odległość od blatu musi wzrosnąć do 80,a nawet 90cm. Dlatego coraz częściej klienci decydują się na lampy, gdzie jest możliwość regulacji jej wysokości (regulowana długość kabla) lub możliwość jej obrotu o 360 stopni, co pozwala na manewrowanie jej zasięgiem i zmienianie punktu centralnego doświetlenia. Walory tej lampy docenimy, gdy tylko zdecydujemy, że zmieniamy ustawienie stołu. Wtedy bez problemu dostosujemy lampę do centralnego punktu stołu.

Barwa światła ciepła czy zimna.

To jak nasze pomieszczenie będzie wyglądało przy konkretnym świetle zależy nie tylko od tego, jaki klosz lampy wybierzemy ale też od tego, jaką żarówkę w kloszu lampy zamontujemy. Wtedy uzyskamy temperaturę barwową światła zależną od tych dwóch elementów tworzących spójną całość.

Jeżeli chcemy uzyskać ciepły odcień we wnętrzu to zdecydowanie powinniśmy szukać żarówek, które dadzą nam zabarwienie koloru żółtego. Z kolei jeśli chcemy wprowadzić światło o barwie ostrej i zimnej to zakupmy żarówkę, która po zapaleniu rozbłyśnie na biało. Przejmy teraz do konkretnych wartości i zastanówmy się ile kelwinów ma światło dzienne i ile powinny mieć nasze żarówki aby takie doświetlenie uzyskać. Przy barwie ciepłej, wprowadzającej do wnętrza przytulność wystarczy nam żarówka posiadająca od 2700  do 3300 kelwinów, barwa neutralna z kolei od 3400 do 5300 kelwinów. Światło dzienne posiada od 5500 do 7000 kelwinów.  Aby osiągnąć dzienne doświetlenie potrzeba żarówki z barwą zimną z wartościami od 5400 do 7000 kelwinów. Zamiast jednej żarówki możemy rozmieścić oświetlenie w różnych punktach pomieszczenia i w ten sposób regulować intensywność światła. Wieczorem nie zawsze potrzebujemy tak intensywnego doświetlenia. Wystarczy nam światło ciepłe, a czasami nawet światło z żarówki o wartości 1900 kelwinów, porównywalne do światła, jakie daje nam płomień świecy.

Na koniec zastanówmy się jakie światło do kuchni ciepłe czy zimne? Ciężko w kuchni jednoznacznie określić poziom natężenia światła. Co prawda, gdy przygotowujemy posiłki w kuchni musimy odpowiednio doświetlić to pomieszczenie. Jednak, gdy wieczorem tylko przychodzimy po szklankę soku, wody czy mleka wystarczy nam pozostawienie delikatnego i przytulnego oświetlenia kuchennego. Najlepiej wtedy umieścić kilka źródeł światła, na przykład w formie podświetlenia półek czy w postaci oświetlenie podpórkowego, a natężenie światła sprowadzić do delikatnego i ciepłego, porównywalnego z płomieniem świecy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium