Sklep MWM Meble
Produkt dnia!
zobacz więcej
Krzesło Glamour beżowe DC-890-1 welur złote nogi
499,00 zł 299,00 zł
-40%
Wysyłka w 2 dni
szt.
Krzesło Glamour beżowe DC-890-1  welur złote nogi
Blog kategorie

Jak pomalować drewniane meble na biało

Jak pomalować drewniane meble na biało

Meble mają to do siebie, że z czasem potrafią nam się opatrzeć, a ich dobra jakość przekreśla nasze plany na ich wymienienie. Wszak drewno potrafi długie lata po dokonanym zakupie prezentować się nienagannie. Szkoda nam inwestować w nowy komplet, w momencie gdy „stare” nie są jeszcze ani grama zniszczone. Wtedy przy odrobinie chęci, pracowitości i staranności oraz dzięki ciekawemu pomysłowi, możemy stworzyć całkiem nowy zestaw. Jak?  Ano tylko poprzez przemalowanie ich na konkretny, interesujący nas kolor. Jak przemalować meble? Postaramy się wyjaśnić.

Jak przemalować meble w naszym mieszkaniu

W pierwszym momencie, gdy postanowimy podjąć  się takiego wyzwania, musimy zastanowić się czym przemalować meble. Wybór preparatów jest ogromny i należą do niech farby akrylowe, kredowe, lakiery, bejce i woski, a wybór zawęzi z pewnością jakiego rodzaju meble będziemy zmieniać.

Pomalowana farbą akrylową powierzchnia drewnianych mebli jest nieprzejrzysta. Jeśli nie chcemy zachować usłojenia drewna to ta opcja będzie idealna. Poza tym farba ta jest w 100% bezpieczna dla domowników. Do wyboru mamy farby dające efekt połysku, półpołysku bądź farby matowe czy dające efekt satynowy. Jak pomalować meble farbą akrylową? Musimy  pamiętać przy malowaniu tego typu farbą, że jest ona słabo przyczepna i w momencie, gdy chcemy odnowić starą szafkę to najpierw musimy ją porządnie wyszlifować.

Przy farbach kredowych, dostępnych w wielu kolorach, nie musimy szlifować mebla, bowiem pokryje ona całą powierzchnię bez problemu i da matowy efekt. Farby te bardzo łatwo się ścierają, dlatego są idealne do malowania w stylu shabby chic ( wszelkiego rodzaju przecierki i postarzanie mebli).

Pomalowany farbą kredową mebel trzeba zabezpieczyć woskiem lub lakierem, by pomalowana powierzchnia nie ścierała się i nie rysowała w trakcie użytkowania.

Bardzo często do malowania mebli wykorzystuje się bejcę. Wnika ona głęboko w strukturę drewna, nadaje mu połysk i uwydatnia jego usłojenie. O tym, jak finalnie będzie prezentował się nasz mebel przy pomalowaniu bejcą, zadecyduje fakt, z jakiego gatunku drewna wykonane zostały malowane meble.

Jeśli interesuje nas zmiana koloru mebli to powinniśmy zaopatrzyć się w farbę akrylową, która pokryje dotychczasową kolorystykę permanentnie i nie zachowa widocznego usłojenia mebla. Jest to opcja, powiedzmy sobie mniej pracochłonna niż przy wyborze farby kredowej, ponieważ nie wymaga dodatkowego zabezpieczania pomalowanej powierzchni. Możemy też wybrać, czy tworzymy meble na wysoki połysk czy matowe. Malowanie mebli na biało, zdecydowanie doda wnętrzu lekkości i przestronności, optycznie powiększy pomieszczenie. Szczególnie stosowane jest, gdy aranżujemy nasze mieszkanie na styl skandynawski, w którym biel jest kolorem przewodnim.

Bardzo często decydujemy się też na malowanie mebli kuchennych na kolor biały. Tutaj także prym wiedzie farba akrylowa, która kryje meble bardzo dobrze i pozwala im nadać ekskluzywny połysk, który świetnie też rozświetli pomieszczenie kuchenne. Przed rozpoczęciem malowania meble kuchenne powinniśmy dokładnie umyć i osuszyć oraz zdemontować wszelkie gałki i innego rodzaju uchwyty. Jeśli meble będziemy malowali farbą o niskiej przyczepności musimy je też odpowiednio zmatowić, najlepiej przy użyciu papieru ściernego.

Bardzo modny ostatnimi czasy jest styl prowansalski, zarówno jeśli chodzi o gotowe aranżacje, jak i o meble utrzymane w tej stylistyce. Kolory jakie dominują  w tym stylu to delikatne i pastelowe odcienie, a meble wyglądają na nieco podstarzałe. Efekt taki możemy uzyskać dzięki zastosowaniu farby kredowej, która jest łatwo ścieralna i bardzo często jest wykorzystywana do wszelkiego rodzaju przecierek, mających za zadanie postarzyć odpowiednio mebel. Dlatego jeśli do naszego domu chcemy wprowadzić nutkę stylistyki prowansalskiej to przemalowane meble utrzymane w delikatnych odcieniach pasteli, postarzmy za pomocą techniki „przecierki”. Aby jednak do etapu samej przecierki dojść, najpierw standardowo musimy przygotować mebel do tego celu.

  1. Najpierw starannie go umyć ciepłą wodą z płynem do naczyń i poczekać aż dokładnie wyschnie.
  2. Warto też mebel odpowiednio zmatowić, aby pozbyć się starego lakieru.
  3. Wszystkie miejsca, które chcemy na końcu przecierać, czyli przede wszystkim krawędzie i  listwy ozdobne, należy pomalować rozwodnioną brązową farbą i poczekać aż wyschnie.
  4. Efekt przecierania będzie jeszcze lepszy, jeśli krawędzie, listwy ozdobne pomalowane wcześniej posmarujemy świeczką.
  5. Kolejnym etapem postarzania mebli, najbardziej pracochłonnym jest ich malowanie na biało, tzw. bielenie. Przed naniesieniem każdej kolejnej warstwy należy odczekać, aż poprzednia dokładnie wyschnie. Warstwy nie mogą też być zbyt grube.
  6. Gdy mebel będzie suchy za pomocą małego nożyka, a konkretnie przy użyciu jego tępej strony zeskrobujemy farbę z miejsc wcześniej pomalowanych na biało i przesmarowanych świeczką. Podczas tego etapu nie należy zbyt mocno naciskać nożykiem, by nie zedrzeć zbyt dużej powierzchni farby.
  7. Na końcu cały mebel należy przetrzeć papierem ściernym, dzięki czemu nadamy mu gładkości, a zeskrobywana farba nie będzie odstawała.

Zmiana koloru blatu to nie problem

Bardzo często oprócz mebli, decydujemy się także na malowanie blatu. Jeśli chcemy go tylko odnowić to z powodzeniem do tego celu możemy wykorzystać odpowiedni do tego celu lakier olejowego, a przed rozpoczęciem tego zadania przetrzeć go papierem ściernym i usunąć starą powłokę. Nie tylko przywróci to  drewnu lub laminatowi dawny blask to jeszcze odpowiednio do zabezpieczy na długi okres użytkowania.

Jeżeli z kolei chcemy zmienić zupełnie kolor blatu to cały proces, jak i to czym przemalujemy blat, jest zgoła inny. Przed rozpoczęciem malowania i jeśli blat był lakierowany to należy go dokładnie przeszlifować. Można przy wykorzystaniu szlifierki oraz papieru ściernego. Zyskamy wtedy gwarancję, że nowy nowa farba pokryje całość równomiernie i beż najmniejszych nierówności.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium