
Jadalnia w salonie
Jadalnia to bardzo istotne miejsce spotkań całej rodziny. Nie tylko podczas wspólnych posiłków. Przy jadalnianym stole spotykamy się, by porozmawiać, pograć w niezniszczalne gry planszowe. Coraz częściej jadalniany stół staje się miejscem odrabiania z dzieckiem lekcji, a dla dorosłych miejscem pracy przyniesionej do domu. Częstym problemem jest powierzchnia, jaką możemy przeznaczyć na stworzenie jadalni. W tym wypadku rozwiązaniem staje się wydzielenie niewielkiej przestrzeni często połączonej z salonem, gdzie możemy stworzyć choćby maleńką przestrzeń jadalnianą. Dzieje się tak nie tylko w małych mieszkaniach. W domach jednorodzinnych jest to już standardowe rozwiązanie. Przestrzeń pozostaje otwarta i tylko dyskretnie wydzielona na poszczególne części. Salon nie musi być wielki, podobnie jak i jadalnia. Jest to więc rozwiązanie nie tylko dla posiadaczy dużych domów jednorodzinnych. Jak więc urządzić mały salon z jadalnią? Postaramy się w kilku punktach podpowiedzieć wszystkim zainteresowanym.
Jak oddzielić salon od jadalni?
Wcześniej wspomnieliśmy, że bardzo popularnym rozwiązaniem w ostatnich czasach jest łączenie salonu wraz z jadalnią oraz z pół otwartą kuchnią. Nie zamykamy wtedy przestrzeni, a całość wydaje się lekka, jasna i przestrzenna. Poszczególne elementy strefy dziennej w domu czy w mieszkaniu nie stanowią oddzielnych pomieszczeń, mimo iż są samodzielne to współgrają ze sobą. W jaki sposób? Poprzez elementy łączące, utrzymane w podobnej stylistyce, kolorze czy fakturze. Oddzielić salon od jadalni możemy na przykład za pomocą połączenia dwóch rodzajów podłogi. Część jadalniana może zostać pokryta stosownymi płytkami ceramicznymi, a sam salon panelami bądź listwami drewnianymi. Gra różnych faktur podłóg to nie jedyne rozwiązanie. Wydzielić poszczególne strefy możemy także za pomocą mebli. W części salonowej stanie wtedy obok wygodnej sofy fotel ustawiony pod takim kątem i w takim miejscu by było wiadomo, że zaraz za nim znajduje się już cześć jadalniana gdzie pierwsze skrzypce gra stół wraz z krzesłami, jeśli miejsce na to pozwoli także komoda czy kredens na akcesoria obiadowe czy kawowe. Zaakcentować poszczególne strefy mogą także odpowiednie dodatki. Przytulny i miękki dywan w części salonowej będzie swoistą wisienką na torcie. W części jadalnianej zaś zadbajmy o odpowiednią dekorację stołu i połączmy ją kolorystycznie z dodatkami w salonie. Kolejnym sposobem na wydzielenie stref jadalnianej i salonowej jest chociażby kolor ścian. Należy jednak pamiętać aby kolory pochodziły z tej samej palety barw. Kontrast nie będzie wtedy tak rażący, uspokoi wnętrze ale i zachowa też charakter każdego z nich.
Jadalnia z salonem – za i przeciw
Jak to zwykle bywa wszystko ma swoje plusy i minusy. Jest też tak w przypadku salonu połączonego z jadalnią. Zwolennicy jako koronne argumenty stawiają otwartą i przestronną przestrzeń oraz fakt, że rodzina jest blisko siebie. Dziecko uczące się przy jadalnianym stole widzi rodziców czytających książkę na kanapie w salonie, czy rodziców pracujących. No właśnie, ale czy uczące się dziecko w ten sposób nie rozprasza swojej uwagi? Kiedy jadalnia byłaby oddzielnym pomieszczeniem taka sytuacja nie miałaby miejsca, a nauka może byłaby bardziej efektywna. Sporu nie da się rozstrzygnąć jednoznacznie. Niezaprzeczalnym plusem jest właśnie wspomniana wyżej otwarta przestrzeń. Odpowiednio dobrane meble zarówno do części jadalnianej czy salonowej dyskretnie połączone ze sobą tym samym stylem czy kolorem tworzą nierozerwalną ale i oddzielną całość. Nie są to pomieszczenia zamknięte czterema ścianami i klasycznymi drzwiami.
Wiele osób ucieka od takiego rozwiązania z kilki powodów. Ze względu na małą przestrzeń i konieczność spójnego połączenia elementów w całość. Boją się, że brak fachowej wiedzy spowoduje złą i nietrafioną aranżację. Mała przestrzeń z kolei może niepotrzebnie przytłoczyć wnętrze nadmiarem mebli i uniemożliwić swobodne poruszanie po strefie salonu, jak i jadalni. Pamiętajmy jednak, że w dzisiejszych czasach nawet dla laików w dziedzinie aranżacji wnętrz dostępny jest ogrom materiałów, który pokieruje dokładnie i krok po kroku jak sprawnie i stylowo wyposażyć pomieszczenie z podziałem na część jadalnianą i salonową. Dostępne na rynku magazyny wnętrzarskie, sieć a w niej blogi i artykuły w nich umieszczone oraz grafiki instruują jak powinna wyglądać stylowa przestrzeń dzienna. Dzięki takim pomocom możliwe jest stworzenie nietuzinkowej i eleganckiej jadalni połączonej z salonem, gdzie spędzać będzie można każdą wolną chwilę, nacieszyć oko i zrelaksować się po ciężkim dniu pracy czy nauki.