
Praktyczne i funkcjonalne pomieszczenie gospodarcze to niezbędna część każdego domu lub mieszkania. Warto wiedzieć, jak zaaranżować jego wnętrze, by jak najlepiej spełniało swoje zadanie. Sprawdź, jak urządzić pomieszczenie gospodarcze!
Pomieszczenie gospodarcze najczęściej pełni funkcję schowka na przybory i sprzęt wykorzystywany do sprzątania. Jego obecność tworzy dodatkową przestrzeń do przechowywania, co znacznie ułatwia zachowanie idealnego porządku i czystości we wnętrzach mieszkalnych, szczególnie jeśli jesteśmy właścicielami lokalu o mniejszej powierzchni. W tym artykule sprawdzimy, gdzie najlepiej umiejscowić pomieszczenie gospodarcze oraz jak je wyposażyć. Sprawdź nasze inspiracje na pomieszczenie gospodarcze.
Co to jest pomieszczenie gospodarcze?
Zanim sprawdzimy, jak urządzić pomieszczenie gospodarcze, odpowiemy na pytanie, czym właściwie jest? Co ciekawe, definicja pomieszczenia gospodarczego jest sformułowana w przepisach prawnych, a konkretnie w artykule 3 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Z treści tego aktu prawnego wynika, że wnętrzem takim nazywamy pomieszczenie niepełniące funkcji mieszkalnej, służące do przechowywania przyborów i sprzętu związanego z utrzymaniem czystości w budynku, odpadów stałych i opału oraz magazynowania żywności.
Pomieszczenie gospodarcze najczęściej znajduje się w obrębie budynku i ma niewielką powierzchnię, która rzadko przekracza 5 metrów kwadratowych. Takie pomieszczenie w praktyce jest wykorzystywane jako schowek na narzędzia i akcesoria do sprzątania oraz jako spiżarnia na żywność, przetwory i półprodukty spożywcze. Pomieszczeniem gospodarczym jest także pralnia i suszarnia, a także garderoba oraz kotłownia.
Lokalizacja pomieszczenia gospodarczego w domu
Lokalizację pomieszczenia gospodarczego warto zaplanować już na etapie projektowania domu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że jego wnętrze będzie w pełni funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Usytuowanie dodatkowego pomieszczenia jest zwykle uzależnione od jego przeznaczenia.
- Spiżarnia – to niewielkie pomieszczenie gospodarcze warto zlokalizować w pobliżu kuchni. Ważne, aby w jego wnętrzu panowała niska wilgotność i stała temperatura, która sprawi, że zmagazynowana żywność będzie miała dłuższą trwałość.
- Garderoba – umiejscowienie garderoby zależy od ilości dostępnego miejsca i rozkładu pomieszczeń. Najczęściej tego typu pomieszczenia sytuuje się w sypialni, na poddaszu lub pod schodami.
- Schowek – uniwersalne pomieszczenie gospodarcze na wszelkie przybory i sprzęty do sprzątania możemy zlokalizować w okolicy drzwi wejściowych do domu lub w pobliżu pralni.
- Pralnia i suszarnia – najlepszym miejscem dla tego typu pomieszczeń są okolice sypialni, garderoby oraz łazienki. Właściciele większych domów zazwyczaj decydują się na umiejscowienie pralni i suszarni w dolnej części budynku, przy wyjściu na podwórko.
- Kotłownia – ze względu na specyficzne przeznaczenie tego typu pomieszczenie gospodarcze powinno być umieszczone z dala od wnętrz mieszkalnych. Idealnym miejsce będzie garaż lub piwnica, choć wiele zależy od rodzaju opału.
Pomieszczenie gospodarcze - aranżacje
Sposób aranżacji pomieszczenia gospodarczego w największym stopniu zależy od jego powierzchni, która zazwyczaj nie jest zbyt duża. Zadanie może być trudniejsze w mniejszych mieszkaniach, w których nie ma możliwości wydzielenia kilku tego typu pomieszczeń pomocniczych. W takim przypadku możemy zdecydować się na zagospodarowanie dowolnej wnęki, którą wyposażymy w pojemne regały i półki, ukryte za drzwiami przesuwnymi.
To, jak wyposażymy i urządzimy wnętrze dodatkowego pomieszczenia, zależy także od jego przeznaczenia. Inaczej zaaranżujemy spiżarnię i schowek, a zupełnie inaczej wnętrze pralni czy kotłowni, w których musimy wyznaczyć miejsce na pralkę oraz system grzewczy. Starannego rozplanowania wymaga urządzenie wnętrza garderoby, w której musi znaleźć się duża ilość przestrzeni do przechowywania odzieży.
Jak urządzić małe pomieszczenie gospodarcze?
Urządzanie małego pomieszczenia gospodarczego nie musi być trudnym zadaniem, jeśli podejdziemy do tego w przemyślany sposób. Bardzo ważne jest, aby niewielkie wnętrze było podzielone na kilka stref, dzięki czemu będziemy mogli zachować idealny porządek oraz łatwo odnajdziemy przybory, których potrzebujemy. Małe pomieszczenie gospodarcze może pełnić kilka funkcji jednocześnie. Możemy wyznaczyć w nim miejsce, w którym będziemy przechowywać sprzęt do sprzątania, odkurzacz, szczotkę i mop oraz różne środki czystości. W małym schowku powinniśmy zorganizować miejsce na deskę do prasowania, suszarkę oraz kosz na brudną odzież. Koniecznie zadbajmy o dużą ilość regałów i półek, na których będzie można swobodnie przechowywać produkty spożywcze i przetwory. Bardzo przydatne będą wszelkie pudełka, pojemniki i skrzynki na drobne przedmioty.
Spiżarnia - pomysł na pomieszczenie gospodarcze
Spiżarnia to pomieszczenie gospodarcze, zlokalizowane najczęściej w kuchni. Wykorzystywane jest jako schowek, w którym przechowujemy zapasy żywności, półprodukty spożywcze oraz przetwory. Spiżarnia zapewnia sporą ilość dodatkowego miejsca, w którym możemy umieścić sprzęty kuchenne oraz naczynia. W pomieszczeniu spiżarni powinna panować stała temperatura pokojowa i niska wilgotność. Nie musi mieć okna ani grzejnika. Niezbędna jest natomiast odpowiednia wentylacja, która zapewni optymalną cyrkulację powietrza we wnętrzu. Do zaaranżowania przestrzeni spiżarni doskonale nadają się wysokie regały wykonane z naturalnego drewna lub metalowe. Różnorodne przyprawy i mniejsze rzeczy można umieścić w szczelnie zamykanych pojemnikach.
Przestronna i pojemna garderoba
Wyposażając wnętrze garderoby, warto zainwestować w dużą i pojemną szafę z drzwiami przesuwnymi, w której swobodnie mogą być przechowywane ubrania na wieszakach oraz inne elementy ubioru. Jeśli chcemy mieć pewność, że cała przestrzeń garderoby jest w pełni wykorzystana najlepiej zamówić meble na zamówienie. W pomieszczeniu powinny się znaleźć wysokie drążki, na których zawiesimy dłuższe kurtki i płaszcze, szuflady na bieliznę, wieszaki na paski i krawaty oraz organizery na różne dodatkowe akcesoria. W garderobie nie może zabraknąć dużego lustra, które uchwyci całą naszą sylwetkę. Konieczne będzie także odpowiednie oświetlenie, które zapewni pełen komfort podczas korzystania z wnętrza garderoby.
Funkcjonalna pralnia
Osobne pomieszczenie gospodarcze, w którym stanie pralka to świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca w łazience. Jeśli dysponujemy dużą ilością powierzchni użytkowej, możemy wyposażyć naszą pralnię w różne dodatkowe elementy. Obok pralki możemy umieścić suszarkę bębnową, kosz na brudną odzież oraz zaaranżować kącik do prasowania. Przyda się pojemna szafka lub regał na środki czystości oraz proszek do prania. W przestronnej pralni możemy zdecydować się na zainstalowanie komory gospodarczej, w której będziemy mogli umyć ręce po powrocie z ogrodu lub kotłowni.
Jak urządzić kotłownię?
Kotłownia powinna być usytuowana z dala od pomieszczeń mieszkalnych, np.: w piwnicy lub garażu, dzięki czemu praca urządzeń grzewczych nie będzie zakłócać spokoju domownikom. W jej wnętrzu powinno się znaleźć miejsce na całą instalację i zapas materiału opałowego. Kotłownia może także pełnić funkcję schowka na sprzęt ogrodniczy. W jej wnętrzu możemy stworzyć mały warsztat domowego majsterkowicza, wystarczy zamontować kilka pojemnych półek i szafek, w których schowamy wszelkie niezbędne narzędzia.
Jak urządzić pomieszczenie gospodarcze? Wyposażenie
Najważniejszymi elementami wyposażenia pomieszczenia gospodarczego są solidne i pojemne meble i pojemniki do przechowywania różnych rzeczy. Bardzo przydatne będą różnego rodzaju półeczki i haczyki, na których będziemy mogli zawiesić narzędzia. Warto w pomieszczeniach gospodarczych ustawić zamykaną szafkę na środki czystości i inne chemiczne preparaty, które mogłyby zagrozić zdrowiu najmłodszych domowników. Dodatkowe miejsce do przechowywania mogą zapewnić kartonowe lub plastikowe pudełka, które ułatwią posegregowanie drobiazgów i wprowadzą porządek do wnętrza.