
Każdy wie, jak ważny dla regeneracji organizmu jest zdrowy sen w higienicznych warunkach. Od tego, na jakiej powierzchni śpisz, w dużej mierze zależy Twoje zdrowie. Materac do spania to nie tylko powierzchnia, na jakiej leżysz, i pokrowiec. Równie istotne dla zdrowia jest to, co dzieje się we wnętrzu materaca. Korzystając z łóżka, pocisz się, tracisz martwy naskórek i przyczyniasz się do innych zabrudzeń, które z czasem wnikają w głąb materaca i stają się doskonałym środowiskiem dla roztoczy.
Skąd można wiedzieć, że w łóżku zamieszkał niechciany lokator? Zauważysz wówczas uciążliwe objawy w obrębie dróg oddechowych i zatok. Każdego dnia towarzyszyć Ci będzie katar, ból głowy, przekrwienie błon śluzowych i kichanie. W skrajnych przypadkach u osób z alergią może dojść nawet do pojawienia się objawów astmy. Jeśli zauważasz u siebie takie symptomy, natychmiast przystąp do działania. Jak usunąć roztocza z materaca, aby zapewnić sobie higieniczny sen? Sprawdź poniższe wskazówki.
Jak wyczyścić materac z roztoczy? Podstawowe zasady higieny snu
Istotny wpływ na jakość snu ma nie tylko materac, ale również pościel. Od tego, jak często ją zmieniasz, zależy obecność roztoczy. Pożywką dla tych mikroskopijnych pajęczaków jest przede wszystkim martwy naskórek i wilgoć. Częstotliwość prania pościeli powinna być dostosowana do sposobu, w jaki korzystasz z łóżka. Zaleca się spanie w tej samej pościeli nie dłużej niż dwa tygodnie, nawet jeśli w łóżku nie towarzyszy Ci pupil. Wraz z poszewkami należy wyprać także poduszki i piżamę. Aby skutecznie zwalczyć roztocza, zalecane jest pranie wszystkich akcesoriów znajdujących się w łóżku w temperaturze 60°C. Dla uzyskania najlepszych efektów warto też korzystać z suszarki do ubrań. Poddane działaniu wysokich temperatur akcesoria można bezpiecznie schować do szafy, aby po tygodniu znów założyć je na kołdrę i poduszki. Podczas każdej zmiany pościeli zaleca się również dokładne odkurzenie całej powierzchni materaca, przestrzeni pod nim i otoczenia łóżka.
Czyszczenie materacy z roztoczy za pomocą odkurzacza piorącego
Najlepszym sposobem na pozbycie się roztoczy z powierzchni, na której śpisz, jest jej wypranie. Jednak bez względu na to, jaki rodzaj materaca posiadasz, żaden z nich nie powinien być czyszczony dużą ilością wody. Jeśli zdecydujesz się na pranie, konieczne jest użycie odkurzacza piorącego z filtrem HEPA. Tylko takie rozwiązanie daje gwarancję pozbycia się uciążliwych pasożytów, bez ryzyka zamoczenia wewnętrznych warstw wypełnienia. Po praniu odkurzaczem piorącym warto całą powierzchnię materaca posypać sodą oczyszczoną, która wchłonie nadmiar wilgoci. Gdy minie 15 minut od zastosowania sody, dokładnie odkurz łóżko i nałóż czyste prześcieradło.
Czyszczenie materaca z roztoczy – najskuteczniejsze metody
Jak już zostało powiedziane, najlepszym środowiskiem dla roztoczy jest wilgotne otoczenie. Nie tylko wnętrze materaca musi pozostawać suche. Istotny jest również poziom wilgotności powietrza w naszej sypialni. Skrajne wartości wilgotności powietrza nie są komfortowe. Zalecany poziom wilgotności w sypialni powinien wahać się pomiędzy 40% a 60%. Jeśli zatem walczysz z roztoczami w sypialni, do której nie wchodzisz w ciągu dnia, masz możliwość obniżenia wilgotności okresowo. Korzystając z odpowiednich urządzeń, obniż wilgotność powietrza do 30% na kilka godzin, a przed snem powróć do zalecanych wartości.
Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się niechcianych lokatorów z materaca jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Profesjonalista z dziedziny zwalczania szkodników w szybki sposób poradzi sobie z usunięciem roztoczy z powierzchni do spania. Wraz z roztoczami usunie również ich kał i martwe osobniki. Jest to jednak ostateczne rozwiązanie. Przy systematycznym czyszczeniu materaca, odkurzaniu go i regularnej wymianie pościeli jesteś w stanie samodzielnie pozbyć się problemu.
Usuwanie roztoczy z materaca – domowe sposoby
Skuteczność opisanych powyżej rozwiązań jest sprawdzona i potwierdzona. Warto jednak dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię do spania, aby problem nie powracał. Jak wyczyścić materac z roztoczy domowymi metodami? Proponujemy kilka z nich.
Olejki eteryczne
Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania namnażaniu się roztoczy jest zastosowanie olejków eterycznych. Olejki są łatwo dostępne, ich cena nie jest wysoka, a po użyciu dodatkowo unosi się ich przyjemny zapach. Olejki zwalczające roztocza to przede wszystkim olejek z drzewa herbacianego lub eukaliptusowy. Specyficzny i intensywny zapach tych substancji zwalcza nawet najmniejsze osobniki. Wystarczy zmieszać kilka kropel olejku z wodą i rozpylić za pomocą butelki z atomizerem na całej powierzchni materaca. Przed rozłożeniem prześcieradła należy ją dobrze wysuszyć.
Ziemia okrzemkowa
Ziemia okrzemkowa, czyli diatomit, to kolejny sposób zwalczania roztoczy, a także doskonała metoda na pozbycie się wilgoci z wnętrza materaca. Wystarczy rozsypać ziemię na materacu, pozostawić ją na tak długo, jak to możliwe, a następnie dokładnie ją odkurzyć. Przy regularnym stosowaniu tej metody zyskasz stuprocentową skuteczność w walce z niechcianymi lokatorami.
Biały ocet
Kolejnym specyfikiem utrzymującym roztocza z dala od materaca jest biały ocet. Ponieważ ma dość specyficzny zapach po zmieszaniu go z wodą, możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego. Takie połączenie składników pozwala na pozbycie się roztoczy z całej powierzchni łóżka.