Sklep MWM Meble
Produkt dnia!
zobacz więcej
Krzesło Glamour beżowe DC-890-1 welur złote nogi
499,00 zł 299,00 zł
-40%
Wysyłka w 2 dni
szt.
Krzesło Glamour beżowe DC-890-1  welur złote nogi
Blog kategorie

Jak wykonać zagłówek?

Oryginalny zagłówek tapicerowany krok po kroku.

Miękka i przytulna ściana za łóżkiem, potocznie nazywana zagłówkiem lub wezgłowiem, nie tylko pięknie się prezentuje ale pozwala też na wygodne oparcie pleców podczas czytania, oglądania telewizji czy w czasie pracy przed komputerem. Posiada jeszcze jedną, bardzo istotną cechę, a mianowicie chroni naszą ścianę przed wytarciami i zabrudzeniem.

Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór wśród zagłówków. Często też są one połączone z łóżkiem. Możemy wybrać jego długość, szerokość, materiał, z jakiego ma być wykonany. Nie zawsze jednak gotowe rozwiązania wpisują się całkowicie w nasze gusta. Wybieramy wtedy model łóżka bez wezgłowia, bądź decydujemy się na materac, a zagłówek wykonujemy sami i tu ograniczyć może nas jedynie nasza wyobraźnia, a nie asortyment sklepowy.

Wpisem tym podpowiadamy jak samodzielnie stworzyć pikowaną ścianę za łóżkiem, czyli tapicerowany zagłówek do łóżka.

 

Jak wykonać tapicerowany zagłówek?

- Materiały

ü  płyta OSB 18mm, wiórowa lub sklejka

ü  gąbka tapicerska

ü  watolina

ü  tkanina, najlepiej obiciowa

ü  guziki tapicerskie

ü  taker

ü  klej w sprayu

 

Zagłówek tapicerowany – krok po kroku

 

  • W pierwszej kolejności przygotowujemy płytę. Jej szerokość musi być dopasowana do rozmiaru materaca i dobrze, gdy będzie po każdej ze stron większa, choćby o 10 cm. Jeśli chodzi o jej wysokość, to jest to uzależnione od nas samych. To my decydujemy, czy nasz zagłówek ma pokrywać tylko obszar, który wykorzystamy podczas opierania się, czy może powinien być o wiele większy i zajmować sporą cześć ściany za łóżkiem. Pamiętajmy jednak, by nadać płycie dodatkowych centymetrów, które potrzebne będą w przypadku, gdy zagłówek będzie mocowany do łóżka, a konkretnie do jego ramy.

 

  • Gdy płyta jest gotowa zabieramy się za docięcie gąbki tapicerskiej, następnie watoliny i na końcu wybranej przez nas tkaniny dekoracyjnej. Odmierzoną na dokładne wymiary płyty gąbkę tapicerską przyklejamy za pomocą kleju w sprayu. Kolejną warstwą zawijamy powstałą konstrukcję i przytwierdzamy takerem. Pamiętajmy aby wymiary watoliny przyjąć z dość dużym zapasem, aby dała się bez trudu zawinąć pod spód i dobrze naciągnąć. Dbajmy o to, aby zszywki były mocowane stosunkowo gęsto. Wtedy boki naszego zagłówka będą się atrakcyjnie prezentować i unikniemy niewygodnych kantów. W identyczny sposób postępujemy w przypadku mocowania trzeciej, ostatniej warstwy, czyli tkaniny obiciowej.

 

  • Kolejnym krokiem są pikowania. Zabierając się za nie, rozrysujmy wcześniej na kartce wzór, jaki mają stworzyć i następnie dokładnie odmierzając odległości, zaznaczajmy takerem na prawie gotowym zagłówku miejsca, gdzie poszczególne guziki mają się znaleźć. Gdy tę czynność będziemy mieć za sobą, doszywamy guziki do zszywek po takerze, a nasz zagłówek jest gotowy. Pozostaje nam tylko umocować go albo do ramy łóżka, albo bezpośrednio do ściany.

 

Praktyczne porady

 

  • Jeśli nasza sypialnia nie jest zbyt duża, nie wykonujmy bardzo wysokiego zagłówka. Unikniemy w ten sposób efektu przytłoczenia pomieszczenia i jego dodatkowego optycznego zmniejszenia.
  • Jeżeli zależy nam na bardziej wymyślnej formie, możemy stworzyć zagłówek na przykład zaokrąglony. Trudniej jednak będzie obić pikowany zagłówek bez zmarszczek tkaniną niż w przypadku prostokątnego kształtu.
  • Aby uzyskać oryginalny zagłówek można do pikowania użyć guzików w kontrastującym odcieniu do tkaniny, którą cały zagłówek został obity.
  • Przed przytwierdzeniem tkaniny do zagłówka dobrze jest przyłożyć tkaninę do ściany i ocenić, czy na pewno pasuje do koloru ścian i wystroju pokoju.
  • Kolor tkaniny obiciowej najlepiej dobrać uwzględniając kolor ściany tuż za zagłówkiem, a w drugiej kolejności wziąć pod uwagę ogólny wystrój sypialni.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium