
Wybierając łóżko do sypialni, warto pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Dlatego jednym z najważniejszych kryteriów, jakimi powinniśmy się kierować, jest odpowiednia jakość wykonania mebla oraz rodzaj materiałów. Bardzo ważny jest także design łóżka, który odpowiednio dopasowany, będzie wspaniale współgrać z panującą we wnętrzu sypialni aranżacją i podkreślać jej wyjątkowość. W tym artykule sprawdzimy jakie łóżko do sypialni warto wybrać, drewniane czy tapicerowane? Poznamy wszystkie zalety i wady obu rozwiązań.
Łóżko tapicerowane w sypialni. Jakie ma zalety i wady?
Łóżka tapicerowane to niezwykle popularny rodzaj mebla do sypialni, który w ostatnich latach jest bardzo chętnie wybierany. Miękkie wykończenie i miłe w dotyku tkaniny tworzą we wnętrzu pomieszczenia bardzo przytulną i ciepłą atmosferę, zachęcającą do błogiego wypoczynku po długim dniu pracy. Oferty sklepów meblowych są bardzo szerokie i zróżnicowane. Bez problemu znajdziemy idealny model łóżka dla siebie dopasowany pod każdym względem. Do wyboru są łóżka tapicerowane w wielu rozmiarach, przeznaczone dla jednej lub dwóch osób, modele z pojemnikiem na pościel i wygodnym materace. Zastanawiając się jakie łóżko – tapicerowane czy drewniane będzie odpowiednie, warto zapoznać się ze wszystkimi zaletami i wadami obu rodzajów mebli.
Łóżko tapicerowane – zalety
Omawiając zalety łóżek tapicerowanych, należy podkreślić ich wyjątkowy styl i elegancję. Łóżko tapicerowane ustawione w sypialni stanie się bardzo ważnym i reprezentacyjnym meblem i z pewnością przyciągnie spojrzenia odwiedzających nas gości. Miękkie obicie wraz z wygodnym zagłówkiem znacznie podnosi komfort użytkowania i poprawia jakość wypoczynku. Dodatkową zaletą jest brak ostro zakończonych narożników, o które moglibyśmy się przypadkowo uderzyć podczas snu. Dzięki temu łóżko tapicerowane jest świetną propozycją dla osób, które często zmieniają pozycję, a także dla dzieci. Kolejną zaletą jest możliwość dopasowania rodzaju i koloru tapicerki oraz wykończenia łóżka do własnych potrzeb i stylu panującego w sypialni.
Łóżko tapicerowane – wady
Zalety łóżek tapicerowanych znacznie przewyższają ich wady, a wszelkie ewentualne problemy mogą wynikać raczej z niskiej jakości zastosowanych materiałów i dotyczą głównie modeli pochodzących od mało znanych i niesprawdzonych producentów. W zdecydowanej większości łóżka tapicerowane wyróżniają się solidnością, która gwarantuje wieloletnie użytkowanie bez żadnych przykrych niespodzianek. Wysokiej klasy materiały obiciowe stosowane w nowoczesnych łóżkach tapicerowanych są łatwe w czyszczeniu i odporne na uszkodzenia. Pewną wadą może być zbieranie kurzu, szczególnie w przypadku materiałów pluszowych i welurowych, jednak regularne odkurzanie pomoże zminimalizować tę uciążliwość.
Jakie są zalety i wady łóżek drewnianych?
Łóżka drewniane wyróżniają się prostym i bardzo estetycznym wyglądem, choć w ofertach sklepów meblowych nie brakuje modeli bardziej nowoczesnych i eleganckich. Tego typu łóżka są przede wszystkim bardzo praktyczne i niedrogie. Z łatwością można je wkomponować w każdy styl aranżacji. Do wyboru są łóżka w zróżnicowanej kolorystyce i designie. Możemy znaleźć łóżka drewniane do sypialni urządzonej zgodnie ze współczesnymi trendami wnętrzarskimi oraz modele z różnymi dekoracyjnymi detalami, które wzbogacą wnętrza klasyczne. Poniżej prezentujemy najważniejsze zalety i wady łóżek drewnianych, które mogą znacznie ułatwić wybór odpowiedniego łóżka do sypialni.
Łóżko drewniane – zalety
Niewątpliwą zaletą łóżka drewnianego jest praktyczność, uniwersalność stylistyczna oraz łatwość w czyszczeniu. Osadzający się kurz oraz wszelkie zabrudzenia można łatwo usunąć za pomocą suchej lub delikatnie zwilżonej wodą ściereczki z mikrofibry. Powierzchnię mebla można dodatkowo zabezpieczyć specjalnymi, dedykowanymi preparatami do drewna i płyt laminowanych. Łatwość w czyszczeniu to także dobra wiadomość dla wszystkich alergików, dla których kurz jest głównym czynnikiem wywołującym nieprzyjemne objawy. Łóżka drewniane dostępne są w wielu rozmiarach, kształtach i rodzajach wykończenia. Wśród najpopularniejszych są łóżka drewniane białe oraz modele w różnych odcieniach dębu czy jesionu.
Łóżko drewniane – wady
Wśród najczęściej sugerowanych wad łóżek tapicerowanych wymienić można surowy wygląd, który może tworzyć uczucie zimna w pomieszczeniu sypialni. Jednak wybierając odpowiednią wersję kolorystyczną oraz stosując odpowiednie dodatki (poduszki, koce, pledy i narzuty), możemy sprawić, że łóżko drewniane stanie się bardzo jasnym punktem we wnętrzu i doskonale wzbogaci każdą aranżację, w szczególności skandynawską, klasyczną czy rustykalną. Wadą może być twardy zagłówek, który utrudnia wygodne i długotrwałe przebywanie w pozycji półleżącej podczas czytania książek czy oglądania telewizji. Warto również wspomnieć, że chwila nieuwagi lub gwałtowny ruch podczas snu może skończyć się bolesnym uderzeniem o rant drewnianego łóżka.
Łóżko tapicerowane czy drewniane? Co wybrać do sypialni?
Kiedy decydujemy, jakie łóżko do sypialni – drewniane czy tapicerowane wybrać, powinniśmy kierować się głównie własnymi potrzebami i gustem. Bardzo ważny jest także efekt wizualny, jaki chcemy uzyskać we wnętrzu pomieszczenia. Każdy z omówionych rodzajów łóżek można dopasować do praktycznie każdego stylu wnętrzarskiego. W niektórych wnętrzach (np. skandynawskich) doskonale sprawdzi się łóżko drewniane o białym lub szarym wykończeniu, a w innych najlepiej postawić na miękkie łóżko tapicerowane z efektownie pikowanym zagłówkiem, który podkreśli elegancję stylu klasycznego, prowansalskiego czy glamour. Łóżko drewniane będzie także dobrym wyborem do sypialni industrialnej czy rustykalnej, a w szczególności modele z widoczną strukturą drewna. Osoby, które chcą wprowadzić do swojej sypialni mnóstwo ciepła i przytulności powinny zdecydować się na łóżko tapicerowane obite miękką tkaniną w ocieplającym kolorze. Każdy z omówionych rodzajów łóżek ma swoich zwolenników, dlatego ostateczny wybór pomiędzy łóżkiem drewnianym a tapicerowanym uzależniony jest wyłącznie od indywidualnych upodobań. Bogata oferta rynkowa znacznie ułatwia znalezienie odpowiedniego modelu, który możemy dopasować idealnie do wielkości i stylu naszej sypialni.