Sklep MWM Meble
Produkt dnia!
zobacz więcej
Krzesło Glamour beżowe DC-890-1 welur złote nogi
499,00 zł 299,00 zł
-40%
Wysyłka w 2 dni
szt.
Krzesło Glamour beżowe DC-890-1  welur złote nogi
Blog kategorie

Materac bonellowy czy kieszeniowy

Materac bonellowy czy kieszeniowy

Decydując się na zakup materaca sprężynowego, należy wybrać go spośród materacy bonellowych lub kieszeniowych. Materace te cieszą się dużą popularnością. Który wybrać? Materac bonellowy czy kieszeniowy? Czym się różnią?

Materac bonellowy jest starszym typem konstrukcji. W swojej budowie zawiera sprężyny o kształcie klepsydry, połączone szeregowo sztywnym drutem. Taka konstrukcja sprawia, że materac pracuje na całej powierzchni jednakowo. Oznacza to, że każdy nacisk w konkretnym punkcie materaca można odczuć na całym obszarze. Sprężyny bonell nie zapewniają anatomicznej pozycji podczas snu, a ich dźwięk jest często słyszalny dla użytkownika. Obecnie materace sprężynowe bonellowe są nieco udoskonalone, w stosunku do materacy sprzed kilkunastu lat. To produkty wykonane już z nowoczesnych materiałów, w stosunkowo niskich cenach. Przy odpowiednim użytkowaniu pełnią swoją funkcję, zapewniając wygodny sen.

Materace kieszeniowe

Sprężyny kieszeniowe to zaawansowana technologia, polegająca na umieszczaniu pojedynczych sprężyn w materiałowych kieszeniach. W materacach kieszeniowych sprężyny nie są ze sobą połączone. Dzięki temu pracują niezależnie od siebie, uginając się jedynie w miejscach nacisku ciała, a nie na całej powierzchni materaca. Sprężyny elastycznie dopasowują się do krzywizn ciała.

Materace kieszeniowe mają zróżnicowane strefy twardości, które uzyskuje się dzięki rozłożeniu sprężyn o różnych wielkościach i gęstościach w poszczególnych obszarach materaca, dopasowanych do konkretnych części ciała.

Różnice pomiędzy materacem bonellowym a kieszeniowym

Oba materace sprężynowe, w zależności od wypełnienia, mogą mieć podobne parametry. Jednak materace kieszeniowe lepiej dopasowują się do ciała. Zastanawiając się, który z materacy wybrać, należy sprawdzić każdy z nich indywidualnie.

Stosunkowo niska cena materaca bonellowego, w połączeniu z jego dużą wytrzymałością, sprawdzi się w wielu mieszkaniach oraz do użytku komercyjnego. Sprężyny bonellowe sprostają również wymaganiom osób, które śpią same. Podczas zmiany pozycji ciała ruch materaca jest odczuwalny dla osób na nim śpiących. Jeżeli jednak materac kupowany jest dla pary, to lepiej zdecydować się na jeden z modeli kieszeniowych. Zaawansowana budowa sprawia, że nie odczuwa się ruchów drugiej osoby, która śpi obok. Jest to zasługą indywidualnej pracy poszczególnych sprężyn. Niestety, materace kieszeniowe są droższe, ponieważ zastosowana jest w nich nowoczesna technologia.

Jaki więc wybrać - materac bonellowy czy kieszeniowy? Wszystko zależy od zasobności portfela o indywidualnych potrzeb. Materac sprężynowy bonellowy jest znacznie tańszy, jednak nie jest w stanie zapewnić porównywalnego komfortu snu. Maksymalną wygodę oraz przeciwdziałanie dolegliwościom ze strony kręgosłupa da inwestycja w materac kieszeniowy.

Jak wybrać materac?

Aby wybrać odpowiedni materac, trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy wygodą, polecanymi dla zdrowego kręgosłupa parametrami a ceną. Każdy materac, bonellowy lub kieszeniowy, musi być dopasowany do wagi ciała i wzrostu użytkownika. Nie może być ani za twardy, ani za miękki. Najlepszy będzie ten, który idealnie dopasuje się do krzywizn kręgosłupa.

Materac sprężynowy bonellowy, czy kieszeniowy, powinien być dłuższy przynajmniej o 20 centymetrów od osoby na nim śpiącej. Idealny produkt dopasowuje się do pozycji śpiącego. Osoby z problemami kręgosłupa mogą skonsultować zakup odpowiedniego materaca z ortopedą.

Producenci oferują materace o czterech podstawowych stopniach twardości:

• H1 – miękkie,

• H2 – średniotwarde,

• H3 – twarde,

• H4 – bardzo twarde.

Dla dzieci i osób szczupłych odpowiednie będą materace sprężynowe miękkie. Natomiast największą grupę stanowią użytkownicy materacy o średnim stopniu twardości. Najtwardsze produkty przeznaczone są dla osób z dużą nadwagą lub mających problemy z kręgosłupem.

Elastyczność materacy sprężynowych

Materace bonellowe mają elastyczność powierzchniową. Oznacza to, że nacisk w jednym miejscu powoduje poruszanie się całej powierzchni. Natomiast materace kieszeniowe charakteryzują się elastycznością punktową. Idealnie dopasowuje się więc on do kształtu ciała i zapewnia doskonałe podparcie we właściwym miejscu.

Ważnym aspektem przy wyborze materaca sprężynowego jest dopasowanie jego twardości do masy ciała. Tylko wtedy będzie to zakup trafiony, odpowiadający indywidualnym potrzebom. Dobrze dopasowany materac kieszeniowy sprawdzi się przez wiele długich lat, ponieważ jego unikalna konstrukcja chroni osobno każdą ze sprężyn i zapewnia jej długa żywotność.

Materace z elastycznością powierzchniową, czyli bonellowe, są bardzo wytrzymałe. Idealnie sprawdzą się w hotelach lub pensjonatach, ponieważ są odporne na nacisk osób o różnej masie ciała. Jest to też ekonomiczne rozwiązanie dla singli, którzy mogą dopasować ten produkt tylko do własnych potrzeb.

Wypełnienie materacy bonellowych i kieszeniowych

Każdy z materacy sprężynowych: bonellowy czy kieszeniowy, może mieć różne wypełnienie, od którego zależy jakość i cena produktu. Może to być:

• pianka lateksowa, która jest wysoko elastyczna i zapewnia dobre ułożenie kręgosłupa,

• pianka poliuretanowa, która jest dobrej jakości i odporna na zniekształcenia,

• pianka wysokoelastyczna, odpowiednia dla osób z problemami kręgosłupa oraz zapewnia dobrą wentylację,

• pianka termoelastyczna, o właściwościach przeciwodleżynowych,

• mata kokosowa, która służy alergikom,

• wełna owcza, dobrze reagująca na zmiany temperatur, o właściwościach przeciwreumatycznych,

• hydrożel, o działaniu obniżającym temperaturę organizmu, poprawiający jakość snu.

Wybór odpowiedniego materaca zależy więc od indywidualnych preferencji i zasobności portfela.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium