
Otwarte półki w kuchni cieszą się coraz większą popularnością, choć dla praktycznych miłośników minimalizmu są rozwiązaniem nie do przyjęcia. Faktem jest, że nie jest łatwo dbać o porządek w tym ruchliwym, pełnym wilgotnych i aromatycznych oparów miejscu. Jeśli wszystkie chwilowo nieużywane utensylia, naczynia i inne kuchenne przybory są pochowane w zabudowanych szafkach i szufladach, jest po prostu łatwiej zapanować nad samoczynnie tworzącym się bałaganem. Ale w kuchennym życiu przecież nie zawsze chodzi o rozwiązania łatwiejsze, prawda?
Jeśli sterylny porządek i minimalistyczny chłód nie definiują Twojego podejścia do tego, jak ma według Ciebie wyglądać kuchnia, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jaka aranżacja półek w kuchni pomoże Ci czuć się w tym miejscu swobodnie. Na jakie półki postawić, aby Twoja kuchnia tętniła życiem i każda wizyta w niej sprawiała Ci maksymalną radość.
Jakie półki do kuchni wybrać i co na nich ustawiać
Otwarte półki w kuchni istnieją od pradawnych czasów. Już nasi przodkowie mieszkający w jaskiniach wykorzystywali naturalne wgłębienia skalne i wykorzystywali je do przechowywania podstawowych narzędzi, których używali. Bardziej zaawansowane wersje półek i stojaków kuchennych są coraz bardziej przydatne i lepiej dopasowane do potrzeb osób, które przygotowują posiłki. Pomagają nie tylko w przechowywaniu, ale również pomagają ozdabiać pomieszczenia kuchenne, eksponując piękne naczynia, ceramikę i fantazyjne narzędzia kuchenne.
W ten sposób półki w kuchni mogą stanowić inspirację i sprawić, że kuchnia nie będzie wyglądać jak miejsce ciężkiej pracy, ale jak pomieszczenie, w którym można miło spędzić czas, robiąc to, co sprawia przyjemność. Małe kuchnie szczególnie mogą skorzystać na zainstalowaniu w nich otwartych półek. Lekkość i otwarta przestrzeń sprawiają, że nawet ciasne przestrzenie wyglądają znacznie bardziej świeżo i przestronnie.
Półki w kuchni – inspiracje i ciekawe propozycje
Bez względu na to, czy Twoim głównym celem jest ozdobienie kuchennych ścian, czy potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do przechowywania w kuchni niezbędnych przedmiotów, otwarte półki do kuchni są zawsze świetnym pomysłem. Istnieje wiele rozwiązań, które pomogą Ci osiągnąć cel, czy to stylizacja, czy tylko przechowywanie. Sprawdź przedstawione poniżej pomysły i wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.
Półki w kuchni – aranżacje drewniane w stylu rustykalnym
Jeśli zdecydujesz się na otwarte półki w kuchni, aranżacje w stylu rustykalnym idealnie wpiszą się w kulinarne klimaty. Czasem wystarczą proste rozwiązania, bazujące na surowych deskach, lekko pociągniętych jasną bejcą. Pływające półki kuchenne w stylu wiejskim są często wykonane z bejcowanego drewna. Świetnie prezentują się w większości przestrzeni. Uzyskują dodatkowy rustykalny charakter dzięki drucianym haczykom podtrzymującym każdą półkę, ostatecznie podpiętym do odsłoniętego drewnianego sufitu powyżej.
Regały ze wspornikami – najbezpieczniejsze aranżacje półek w kuchni
Regały ze wspornikami stałymi są prawdopodobnie jednym z najczęstszych układów, między innymi dlatego, że mają one również głęboko ugruntowaną opinie najbezpieczniejszego rozwiązania. W tym systemie wsporniki mocowane są do ścian i dopiero do nich mocowane są półki. Zaletą tego systemu jest to, że po przymocowaniu do ściany jest mniej prawdopodobne, że półka lub jej zawartość spadnie. To świetna opcja dla domów, w których są małe dzieci lub zwierzęta (szczególnie wszędobylskie koty).
Lekkie i otwarte – pływające półki w kuchni
W przeciwieństwie do półek ze wspornikami stałymi, półki pływające nie mają widocznego podparcia, co sprawia wrażenie, jakby same były zawieszone na ścianie. Są łatwe do zbudowania i szczególnie doceniane i mile widziane przez wszystkich przeciwników grubych wsporników lub haczyków niszczących ściany. Jeśli są bezpiecznie zamontowane i wykonane z odpowiedniego materiału, pływające półki ścienne są bardzo stabilne i mogą wytrzymać nawet całkiem spore obciążenie.
A może bardziej zamknięte i cięższe? Wbudowane półki w kuchni
Półki tego typu funkcjonalnie wykorzystują istniejące wnęki, które w kuchniach są dość częste, ze względu na ukryte w ścianach systemy wentylacyjne i kominowe. Są one dosłownie wbudowane we wnękę, wykorzystując istniejące ściany jako podporę. W zależności od tego ile masz miejsca, możesz zainstalować kilka półek i dodać ramę lub szklane drzwi, aby dodatkowo zabezpieczyć to, co na nich postawisz. Jeśli masz do czynienia ze ślepym rogiem, możesz użyć tego pomysłu, aby stworzyć łamane półki ścienne, wykorzystujące dwie ściany jako wsparcie.
Drabina – czy taka aranżacja półek w kuchni może się spodobać?
Półki drabinowe to nieco przewrotny i bardzo zabawny sposób na urozmaicenie przestrzeni przy jednoczesnym dodaniu miejsca do przechowywania. Tego typu regały swoją budową przypominają drabiny. W zależności od wybranego stylu „szczeble” mogą być albo równej wielkości, albo powiększają się od góry do dołu. Ten ostatni styl jest idealny do przechowywania przedmiotów o różnych kształtach i rozmiarach. Dodatkowo to rozwiązanie zapewnia dużą stabilność bez konieczności wiercenia otworów w ścianie. Trzeba tylko zastanowić się nad solidnym zabezpieczeniem całej konstrukcji przed złożeniem się.
Półki w kuchni – aranżacje wiszące
Jak sama nazwa wskazuje, wiszące półki najczęściej są zawieszone na rurach, linach lub innych formach podparcia. Dzięki niecodziennemu systemowi mocowania dodają dramatycznego charakteru pomieszczeniu. Te półki ścienne mogą mieć zupełnie różny charakter w zależności od wybranego stylu zawieszenia. Możesz uzyskać efekt industrialny, montując półki skonstruowane z drewna i rurek. Zastosowanie sznurowych lin i jasnych desek pozwoli Ci uzyskać charakterystyczny klimat bohemy.
Szafki kontra półki w kuchni – aranżacje i porównania
Chociaż pływające półki można zastosować właściwie w każdej kuchni, są one szczególnie przydatne w przypadku, gdy do dyspozycji jest niewielka powierzchnia. W takiej sytuacji zapewnią możliwość wygodnego przechowywania wszystkich kuchennych narzędzi i produktów spożywczych. Dzięki temu łatwo do wszystkiego sięgnąć, co ma ogromne znaczenie dla wygody pracy i realizacji wszelkich kuchennych działań.
Nieporęczne szafki kuchenne, które wyposażone są w ciągle otwierane, zamykane i w międzyczasie uderzające o siebie drzwi, dodatkowo ograniczają możliwość poruszania się w i tak już niewielkiej przestrzeni. Dzięki pływającym półkom nie ma ryzyka, że pomieszczenie będzie ciasne. Od strony czysto wizualnej, pomoże to uzyskać wrażenie, że mniejsza kuchnia jest większa i bardziej otwarta. To właśnie sprawia, że pływające półki w kuchni – aranżacje oszczędne przestrzennie – są tak mile widziane w mniejszych kuchniach. Tak właśnie możesz maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń!
Gdzie zainstalować pływające półki w kuchni
Decydując się na instalację szafek do zabudowy, musisz zachować symetrię i zachować wszędzie tę samą szerokość drzwi szafek. Okazuje się, że może to być bardzo trudne w przypadku montażu szafek w rogach o ograniczonej przestrzeni. Prawdopodobnie znasz wiele innych powodów, dla których umieszczenie szafek tego samego rozmiaru na jednej ścianie jest niemożliwe do zrealizowania. Pływające półki w kuchni są w takiej sytuacji najlepszym zamiennikiem.
Zamiast zastanawiać się, skąd wziąć i jak zainstalować szafki węższe niż pozostałe elementy, rozważ użycie pływających półek w przestrzeniach narożnych. To świetny sposób na przełamanie symetrii i wyzwolenie kreatywności. Zamiast instalować szafkę o szerokości 30 cm, która wyglądałaby nie na miejscu na ścianie składającej się tylko z 60-centymetrowych szafek, użyj półek narożnych.
Szafki narożne, nawet jeśli mają właściwy rozmiar, zwykle są niewygodne a przestrzeń w nich trudno dostępna. Zajmują miejsce, w którym i tak niczego nie schowasz, bo każdorazowy dostęp jest bardzo kłopotliwy. Montaż pływających półek pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Prawda, że to dobry pomysł?