
Szafka RTV może stanowić element kina domowego lub podstawę tylko dla telewizora. Dobrym rozwiązaniem jest wisząca szafka RTV sprawdzająca się w każdym salonie. Na jakiej wysokości powiesić szafkę RTV – ile cm od podłogi powinna się znajdować? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Każdy nowoczesny telewizor można powiesić na ścianie lub postawić na szafce. Szafki RTV stanowią funkcjonalny element wyposażenia. Można na nich umieścić konsole do gier, głośniki lub innego rodzaju sprzęt.
Wiele osób wkomponowuje te elementy w wystrój salonu, zachowując przy tym funkcjonalność i wygodę. Wówczas bardzo przydatnym meblem jest wisząca szafka RTV, która powinna idealnie współgrać z wielkością telewizora i aranżacją pomieszczenia. Wiszący mebel pozwala także doskonale ukryć zbędne okablowanie oraz służy do przechowywania podręcznych akcesoriów. Dzięki umieszczeniu szafki na ścianie dostęp do przestrzeni znajdującej się tuż pod nią jest łatwy, co umożliwia sprzątanie.
Wybór odpowiedniej szafki wiszącej
Podczas wyboru odpowiedniej szafki wiszącej pod telewizor należy zastanowić się, jakie urządzenia będą na niej stać. Taki mebel powinien posiadać kilka otworów na przewody zasilające lub łączące ze sobą poszczególny sprzęt elektroniczny. Ciekawy design jest bardzo ważny, ale w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na funkcjonalność i wymiary. Szafka powinna być przede wszystkim solidna i wytrzymała. Istotna jest też dobra wentylacja, ponieważ elektronika się nagrzewa.
Na jakiej wysokości powiesić szafkę RTV?
Aby w pełni cieszyć się jakością oglądanego obrazu, ważne jest odpowiednie ustawienie telewizora. Szafka wisząca RTV nie może być zawieszona zbyt nisko lub za wysoko. Środek ekranu musi się bowiem znajdować centralnie na wysokości oczu osób oglądających telewizję. Szafka RTV powinna być też odpowiednio szeroka, w stosunku do całego pokoju oraz wielkości telewizora.
Jeżeli odbiornik telewizyjny wisi na ścianie, to szafka RTV umieszczona pod nim może być krótsza lub dłuższa. Jeżeli telewizor będzie stał na wiszącej szafce RTV, to konieczne jest sprawdzenie maksymalnego obciążenia mebla.
Na jakiej wysokości od podłogi należy więc zawiesić szafkę RTV? Źle dobrana wysokość szafki RTV od podłogi może skutkować niekomfortowym oglądaniem telewizji. W zależności od wielkości szafki mebel ten zaleca się wieszać od 15 do 30 cm od podłogi. Trzeba zwrócić uwagę na wielkość telewizora oraz wysokość sufitu w pomieszczeniu. Jeżeli telewizor został umieszczony na ścianie na prawidłowej wysokości, dostosowanej do oglądających osób, to zaleca się pozostawienie wolnej przestrzeni pomiędzy dolną krawędzią telewizora a blatem szafki około 20-30 cm. Jeśli telewizor ma stać na wiszącej szafce RTV, to od wysokości dolnej krawędzi telewizora należy odjąć wysokość podstawy. W ten sposób można określić górną granicę wysokości szafki RTV.
Wisząca szafka RTV powinna być dopasowana nie tylko do wielkości odbiornika telewizyjnego, ale także do rozmiarów całego pomieszczenia. To idealne rozwiązanie we wnętrzach w stylu minimalistycznym. Wiszące szafki RTV doskonale prezentują się na pustej ścianie lub w towarzystwie kilku mebli.
Wisząca szafka RTV do wiszącego telewizora
Większość wiszących szafek RTV to niskie modele o stabilnej konstrukcji. Ich cena nie odbiega od szafek RTV na nóżkach. Szafka w połączeniu z wiszącym telewizorem nada pomieszczeniu nowoczesny charakter. Wybierając wiszącą szafkę RTV, można samemu zdecydować, na jakiej wysokości ją zamontować, aby oglądanie telewizji było najbardziej komfortowe. Optymalna wysokość od podłogi do górnego blatu szafki wiszącej RTV to około 50-60 cm. Telewizor będzie wówczas wisiał wyżej, na linii oczu osób siedzących na kanapie.
Jak powiesić szafkę RTV?
Prawidłowy montaż szafki RTV jest niezwykle ważny. Musi ona bowiem zapewnić bezpieczną podstawę sprzętowi elektronicznemu. Dlatego, nawet jeżeli sam telewizor powieszony jest na ścianie i nie potrzebuje oparcia w szafce, warto zatroszczyć się o pozostałe przedmioty. Szafkę RTV należy wieszać zgodnie z załączoną do niej instrukcją. Zazwyczaj producenci dodają do mebli uchwyty mocujące, na których ma zawisnąć szafka RTV. We własnym zakresie może być konieczny zakup kołków montażowych do danego rodzaju ściany.
Wybór odpowiedniej lokalizacji jest podstawą prawidłowego zawieszania szafki RTV. Nie powinna ona znajdować się w ciągu komunikacyjnym, ale też musi być łatwo dostępna. Po wyznaczeniu miejsca na ścianie, także pod względem odpowiedniej wysokości od podłogi, konieczne jest zamontowanie wsporników. Szafka RTV powinna być prawidłowo wypoziomowana. Na koniec wystarczy dodać okucia i postawić na niej cały sprzęt.
Jak schować kable za wiszącą szafką RTV?
Wystające przewody można ukryć w specjalnych kanałach wykonanych w ścianie. Jeżeli ten element nie został przygotowany, to zaleca się zastosowanie specjalnych osłon na kable mocowanych za pomocą uchwytów do tego przeznaczonych. Można też postawić na szafce ozdobne elementy, które przykryją przewody. Dobrym rozwiązaniem jest użycie opasek zaciskowych lub pasków z rzepem, którymi można pospinać i uporządkować kable pod szafką RTV. Jeżeli to możliwe, to zaleca się poprowadzenie wszystkich przewodów przez tylną część wiszącej szafki, wzdłuż podłogi i ukrycie ich w listwach przypodłogowych. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie bezprzewodowego zestawu.
Szafka wisząca – zalety i wady
Szafkę wiszącą RTV można umieścić na ścianie według indywidualnych potrzeb. Od właściciela mieszkania zależy, na jakiej wysokości zostanie ona ostatecznie zawieszona. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że telewizor nie powinien być zbyt wysoko, ponieważ niewygodnie będzie oglądać telewizję. Idealna wysokość szafki od podłogi to około 30-60 cm.
Wisząca szafka RTV wygląda oryginalnie w każdym pomieszczeniu. Prosta, z dodatkowym oświetleniem LED będzie ozdobą wielu nowoczesnych wnętrz. Nie może ona być zbyt ciężka, ponieważ mocuje się ją do ściany. Dlatego też wykonana jest zazwyczaj z lżejszych materiałów – z płyty meblarskiej, a nie z drewna.
Szafka wisząca RTV ułatwia także dokładne sprzątanie – zapewnia dostęp do całej podłogi. Bez problemu można wytrzeć pod nią kurz. Ważne jest odpowiednie zamontowanie szafki RTV na ścianie oraz nieobciążanie jej za bardzo.
Minusem wiszącej szafki RTV jest brak możliwości jej przestawiania. Ponadto jeżeli jest ona zawieszona na ścianie wykonanej z płyty gipsowo-kartonowej, to nie można jej zbytnio obciążać.
Wysokość szafki RTV ma znaczenie
Szafka wisząca RTV musi być nie tylko estetyczna, ale również praktyczna. Najważniejsze są więc jej gabaryty. Wysokość szafki powinna być dopasowana do komfortowego oglądania telewizji. Nie może być za wysoka, ponieważ utrudni to komfortowe oglądanie programów telewizyjnych. Jeżeli szafka zostanie zawieszona wyżej niż 50-60 cm od podłogi, to telewizor będzie również stał lub wisiał zbyt wysoko. Oczywiście, wszystko zależy od indywidualnych upodobań i wysokości mebli, na których siedzi się podczas oglądania telewizji. Zbyt częste podnoszenie głowy może negatywnie wpływać na komfort oraz na zdrowie.
Im większy telewizor, tym niższa szafka powinna pod nim wisieć. Jej optymalny wymiar musi być szerszy od przekątnej ekranu o minimum 5-10 cm. Głębokość szafki zależy od tego, czy telewizor będzie na niej ustawiony, czy też zawieszony nad nią. Jeżeli sprzęt ma stać na blacie szafki, to nie może znajdować się przy jej krawędzi. Dlatego należy przyjąć, że przestrzeń pomiędzy telewizorem a brzegami szafki RTV powinny wynosić około 10-20 cm z tyłu i z przodu. Jeżeli telewizor wisi na ścianie, to szafka może mieć mniejszą głębokość. W tym wypadku decydują walory praktyczne i estetyczne.