Sklep MWM Meble
Produkt dnia!
zobacz więcej
  • nowość
Krzesło welurowe czarne ART830
329,00 zł 159,00 zł
-52%
Szybka wysyłka w 2 dni
Na wyczerpaniu
szt.
Krzesło welurowe czarne ART830
Blog kategorie

Jak dbać o łóżka drewniane? Poradnik praktyczny

Jak dbać o łóżka drewniane? Poradnik praktyczny

Drewniane meble wyróżniają się ponadczasowym designem oraz przyciągają uwagę wielu osób. Chcesz kupić taki mebel, ale boisz się czyszczenia łóżka drewnianego oraz jego cyklicznej konserwacji? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy, że wykorzystasz kilka sprawdzonych porad, zaopatrzysz się w profesjonalne preparaty i zadbasz o regularną pielęgnację. Chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić? W tym artykule przedstawiamy praktyczny poradnik dla właścicieli mebli i łóżek z naturalnego drewna.

Pielęgnacja drewnianego łóżka – wszystko, co musisz wiedzieć

Po zakupie łóżka drewnianego warto wiedzieć, w jaki sposób powinna odbywać się jego pielęgnacja, czyszczenie oraz cykliczna konserwacja. Co ciekawe, nawet warunki panujące w pomieszczeniu mogą wpływać na stan techniczny oraz wygląd mebla. Jak to możliwe? Otóż zbyt wysoka wilgotność powietrza, ciągłe oddziaływanie promieni UV, a także wysoka temperatura w pokoju to czynniki, które mogą powodować niszczenie drewnianej ramy, odbarwienia materiału obicia, czy skrzypienie elementów konstrukcyjnych. Chcesz uniknąć takich nieprzyjemności i zadbać o stan zakupionego mebla do sypialni? Wystarczy, że zastosujesz podstawowe wskazówki z naszego poradnika. W ten sposób dowiesz się, jak powinno odbywać się czyszczenie łóżka, a także jego finalna konserwacja.

Jakie produkty są polecane do czyszczenia i pielęgnacji łóżek drewnianych?

Jeśli już zdecydujesz się na zakup łóżka drewnianego do swojej sypialni, zaopatrz się też w niezbędne preparaty i środki do jego pielęgnacji. Łóżka drewniane możesz odświeżać, czyścić i konserwować przy użyciu takich produktów jak:

  • mleczko do drewna woskowanego,
  • ściereczka z mikrofibry,
  • płyn do mycia drewna na bazie naturalnych składników i ekstraktów olejnych,
  • ściereczka antystatyczna do wyłapywania kurzu.

Oprócz niezbędnych produktów i akcesoriów do czyszczenia łóżek drewnianych warto zadbać o odpowiednie warunki ustawienia takich mebli. Aby zminimalizować ryzyko powstawania zabrudzeń i uszkodzeń drewnianej ramy:

  • wilgotność powietrza w pokoju powinna mieścić się w przedziale od 45 do 75%;
  • łóżko drewniane nie powinno stać przy źródle ciepła, np. kaloryferze – to nadmiernie wysusza materiał i może powodować pęknięcia lub odbarwienia;
  • w przypadku ogrzewania podłogowego warto postawić łóżko na podkładkach dystansujących;
  • temperatura pomieszczenia z łóżkiem drewnianym powinna oscylować w granicy 15-30 stopni Celsjusza.

Stosując się do tych wskazówek, sprawisz, że Twoje drewniane łóżko zachowa piękny wygląd przez długi czas. Oczywiście nie może zapominać o czyszczeniu i konserwacji. W przeciwnym razie nawet idealne warunki pomieszczenia nie zapobiegną zniszczeniom i zabrudzeniom, które powstają w wyniku codziennego użytkowania łóżka.

Czyszczenie łóżka drewnianego – jak wykonać je poprawnie?

Łóżko drewniane może ulec uszkodzeniu, jeśli będziesz nadużywać wody podczas jego czyszczenia. Co więcej, nieodpowiednia chemia myjąca może powodować, że powierzchnia lakierowana drewna zostanie zniszczona, a na ramie pojawią się nieestetyczne przebarwienia. W takiej sytuacji konieczna będzie całkowita renowacja łóżka.

Do czyszczenia drewnianego łóżka wystarczy kilka prostych kroków.

  1. Odkurz newralgiczne miejsca oraz materiałowe obicie łóżka.
  2. Mokrą ściereczką przetrzyj wszystkie zakurzone i brudne miejsca.
  3. Elementy, które są mocniej zabrudzone, możesz potraktować środkami czyszczącymi. Wybieraj tylko bezpieczne preparaty, np. środki na bazie naturalnych składników i bez dodatku alkoholu lub, co gorsza, rozpuszczalników.

Pamiętaj też o tym, aby czyszczenie łóżka drewnianego nigdy nie rozpoczynało się od nanoszenia substancji czyszczących bezpośrednio na materiał, czyli drewno. Najpierw namocz ściereczkę w środkach myjących, a następnie nakładaj warstwami na powierzchnię ramy lub inne elementy łóżka. Dzięki temu unikniesz powstawania zacieków, przebarwień, a także skutecznie usuniesz nawet najtrudniejsze zabrudzenia.

Konserwacja i pielęgnacja łóżka drewnianego – czy jest konieczna?

Pielęgnacja i konserwacja łóżka drewnianego powinna być wykonywana cyklicznie. Przez lata użytkowania będziesz powtarzać proces konserwacji wielokrotnie. Jeśli zrezygnujesz z dbałości o wygląd swojego łóżka, szybko zauważysz pogarszający się stan mebla. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do uszkodzenia ramy i konieczności zakupu nowego łóżka do sypialni.

Kluczem do zachowania idealnego wyglądu łóżka drewnianego jest systematyczność. Oprócz czyszczenia warto zadbać o konserwację. Drewnianych mebli nie należy traktować mocną chemią. Okresowa konserwacja polega przede wszystkim na woskowaniu. W tym celu musisz użyć dedykowanych produktów do łóżek drewnianych. Zanim przystąpisz do nakładania warstwy konserwacyjnej na mebel:

  1. usuń z powierzchni ramy drewnianej wszystkie zabrudzenia i kurz. W przeciwnym razie brud przyklei się do wosku, a Ty będziesz mieć jeszcze więcej pracy;
  2. przetrzyj czystą ścierką antystatyczną powierzchnię, którą chcesz nawoskować;
  3. nakładaj wosk z użyciem specjalnego aplikatora lub ściereczki z mikrofibry. Pamiętaj, aby po nałożeniu wosku pozwolić mu wchłonąć się w strukturę drewna – to może potrwać nawet kilka godzin.

Pielęgnacja, czyszczenie i konserwacja łóżka drewnianego nie jest czasochłonnym procesem. Najczęściej wystarczy, że poświęcisz na to zaledwie godzinę lub dwie w skali miesiąca. Działania tego typu wykonuj skrupulatnie i systematycznie. To podstawowa porada, jak chronić łóżko drewniane przed zniszczeniem oraz problematycznymi zabrudzeniami. Zabiegi konserwacyjne powtarzaj raz na 2-3 miesiące.

Jak chronić łóżko drewniane przed zniszczeniem?

Nie ma jednej złotej zasady, która podpowie Ci, jak chronić łóżko drewniane przed zniszczeniem. Oprócz optymalnych warunków w pokoju, gdzie znajduje się mebel, unikaj czyszczenia powierzchni drewnianej wodą z cytryną lub kwaskiem cytrynowym. To naprawdę zły pomysł! Sok cytryny w kontakcie z drewnem powoduje przebarwienia i zniszczenia. Nieodpowiednia metoda to także czyszczenie drewna amoniakiem, octem winnym, a także ostrymi szczotkami. W ten sposób tylko uszkodzisz strukturę nawoskowanego drewna i dołożysz sobie więcej pracy podczas późniejszej konserwacji.

Jeśli nie masz umiejętności lub czasu na pielęgnację drewnianego łóżka, skontaktuj się ze specjalistą. To dobry sposób, aby zadbać o drewniane meble w domu i zyskać gwarancję, że prace związane z czyszczeniem łóżka drewnianego, pielęgnacją i konserwacją zostaną wykonane prawidłowo.

Usuwanie rys z łóżka drewnianego – czy to w ogóle możliwe?

Zastanawiasz się, czy usuwanie rys z łóżka drewnianego jest możliwe na własną rękę? Tak, o ile masz odrobinę umiejętności technicznych i wiesz, do czego służy papier ścierny i lakier.

Jeśli zarysowania są niewielkie, możesz wykonać poniższe czynności.

  1. Zaopatrz się w papier ścierny lub wodny o gradacji powyżej 1000.
  2. Oczyść powierzchnię ramy drewnianego łóżka, a następnie okrężnymi ruchami przecieraj miejsca, gdzie znajdują się widoczne zarysowania. Uważaj, aby nie robić tego zbyt mocno – to mogłoby uszkodzić głębsze struktury drewna.
  3. Po oczyszczeniu przemyj czystą, wilgotną szmatką czyszczone miejsce.
  4. Zabezpiecz pozostałą część łóżka taśmą i użyj wosku lub lakieru w celu odświeżenia wcześniej porysowanej powierzchni.
  5. Ostatecznie możesz użyć pasty polerskiej do wyrównania powierzchni. W ten sposób skutecznie pozbędziesz się nawet głębszych rys.

Proces wydaje się prosty, ale w praktyce usuwanie rys z łóżka drewnianego wymaga precyzji, skrupulatności i poświęcenia nawet kilku godzin czasu. Aby uniknąć konieczności stosowania powyższej metody renowacyjnej, wystarczy, że przyswoisz kilka informacji na temat tego, jak chronić łóżko drewniane przed zniszczeniem, a także jak poprawnie powinno wyglądać jego czyszczenie.

Meble tego typu mogą być świetnym uzupełnieniem wnętrza sypialni. Wystarczy, że zadbasz o systematyczne czyszczenie i pielęgnację łóżka, a na pewno będziesz zadowolony z wyglądu mebla.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium