Sklep MWM Meble
Produkt dnia!
zobacz więcej
Krzesło Glamour beżowe DC-890-1 welur złote nogi
499,00 zł 299,00 zł
-40%
Wysyłka w 2 dni
szt.
Krzesło Glamour beżowe DC-890-1  welur złote nogi
Blog kategorie

Jak dbać o łóżko tapicerowane? Poradnik praktyczny

Jak dbać o łóżko tapicerowane? Poradnik praktyczny

Sposoby na usuwanie plam z łóżka tapicerowanego są różne. Masz w swoim domu meble tapicerowane obite wyjątkowo delikatnym materiałem? Musisz zadbać o prawidłową pielęgnację. W przeciwnym razie wygląd łóżka nie będzie zadowalający. Jeśli zależy Ci na tym, aby łóżko tapicerowane było w nienagannym stanie przez wiele lat, sprawdź jak o nie odpowiednio zadbać. Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz praktyczne wskazówki.

Jak utrzymać czystość łóżka tapicerowanego?

Łóżka tapicerowane cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Nie ma w tym nic dziwnego. To meble o wyjątkowych walorach wizualnych, które pasują praktycznie do każdego, domowego wnętrza. Dodatkowo gwarantują wysoki standard odpoczynku. Można powiedzieć, że to połączenie idealne. Jeśli już zdecydujesz się na taki model mebla, musisz poznać najlepsze sposoby na usuwanie plam z łóżka tapicerowanego. To przydatna wiedza, która pomoże Ci utrzymać tapicerowane łóżka w idealnym stanie przez wiele lat.

W tym artykule przygotowaliśmy zbiór kilku praktycznych porad dla właścicieli takich mebli. Warto wiedzieć, w jaki sposób o nie dbać, aby zachować piękną strukturę materiału, czystość oraz nienaganną kolorystykę. Tapicerowane łóżka dostępne w sprzedaży występują w różnych wielkościach. Mogą być też obite materiałami, takimi jak skóra naturalna, skóra ekologiczna, bawełna czy welur. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób pielęgnować konkretne materiały. Tylko wtedy zachowasz swoje łóżko w doskonałym stanie.

Pielęgnacja i czyszczenie łóżek a materiały wykonania

Jeśli masz w domu łóżko obite wyjątkowo delikatnym materiałem, powinieneś wiedzieć, jak pielęgnować materac tapicerowany. Wbrew pozorom to dość proste, choć wymaga zastosowania specjalistycznej chemii oraz urządzeń.

O łóżka tapicerowane trzeba dbać regularnie. Co to oznacza? Otóż czyszczenie raz na rok prawdopodobnie będzie niewystarczające. Najlepiej zdecyduj się na cykliczne czyszczenie i usuwanie pojawiających się plam w częstotliwości co najmniej raz w miesiącu.

Poniżej przedstawiamy poradnik dla właścicieli łóżek tapicerowanych z podziałem na konkretne materiały obicia. Tabela pomoże Ci dopasować odpowiednie sposoby pielęgnacji do typu posiadanego łóżka.

Skóra naturalna lub skóra ekologiczna

Bawełna

Aksamit lub welur

Pielęgnacja łóżka tapicerowanego ze skóry naturalnej lub ekologicznej wymaga zastosowania specjalistycznych preparatów czyszczących. Warto też zaopatrzyć się w środki do konserwacji. Wszelkie zabrudzenia najlepiej usuwać wilgotną ściereczką z mikrofibry. To gwarancja, że tkanina nie ulegnie uszkodzeniu i zarysowaniu. Warto też dodać, że skóra naturalna i ekologiczna wymaga cyklicznego nawilżenia. W tym celu możesz wykorzystać specjalistyczne środki pielęgnacyjne lub… zwykły balsam do ciała. 

Tapicerki łóżek bawełnianych możesz czyścić przy pomocy specjalnej pianki. Wystarczy, że rozpylisz produkt na powierzchni tapicerki i zaaplikujesz chemię zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej wetrzeć produkt w powierzchnię tapicerki, pozostawić na ok. godzinę, a następnie dokładnie odkurzyć.

Łóżka tapicerowane aksamitne i welurowe są dość mocno podatne na zabrudzenia i zarysowania. Pielęgnacja takiego materiału jest nieco bardziej skomplikowana. Pamiętaj, aby nigdy nie czyścić łóżka tapicerowanego szczotką pod włos – zawsze z włosiem. W przeciwnym razie materiał może ulec odkształceniu, a na powierzchni powstaną nieeleganckie plamy. Tapicerowane łóżka z aksamitu możesz czyścić roztworem wody z amoniakiem – to w 100% bezpieczna metoda.

To tylko podstawowe porady na temat tego, jak pielęgnować materac tapicerowany z podziałem na poszczególne materiały obicia. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części poradnika.

Częste błędy w dbaniu o łóżka tapicerowane – co warto wiedzieć?

Brak podstawowej wiedzy z zakresu pielęgnacji łóżka tapicerowanego może doprowadzić do uszkodzenia materiału, a nawet pojawienia się brzydkich przebarwień. Poznaj najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji łóżek tapicerowanych.

  • Czyszczenie materiału chemią domową, np. mydłem lub proszkiem do prania – to prosty sposób, aby doprowadzić do uszkodzenia i przebarwień materiału.
  • Pozostawianie łóżka tapicerowanego w pełnym słońcu w ciągu dnia – to powoduje, że z czasem przebarwienia materiału stają się coraz bardziej widoczne. Ustawienie łóżka tuż przy kaloryferze także może powodować odbarwienia materiału, które są naprawdę trudne do usunięcia.
  • Szorowanie powierzchni tapicerowanego łóżka szczotką z ostrym włosiem – w ten sposób prosisz się o kłopoty. Nie tylko zarysujesz powierzchnię tapicerki, ale nawet możesz doprowadzić do uszkodzenia szwów i struktury materiału.

Jeśli nie chcesz uszkodzić materiału, koniecznie sprawdź, jak utrzymać czystość łóżka tapicerowanego zgodnie z zaleceniami specjalistów. Nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wykonać pielęgnację? Możesz skontaktować się z firmą, która zajmuje się praniem i pielęgnacją tapicerek – w tym łóżek tapicerowanych. Zyskasz pewność, że Twoje łóżko będzie w nienaganny stanie i czystości przez wiele lat.

Sposoby na usuwanie plam z łóżka tapicerowanego – najlepsze porady w pigułce

Jak utrzymać czystość łóżka tapicerowanego? Wystarczy, że wykorzystasz kilka sprawdzonych sposobów na usuwanie plam. Tapicerka łóżka może ulegać zabrudzeniom, nawet podczas codziennego użytkowania. Wylana kawa, zabrudzenia po jedzeniu, a także codzienne użytkowanie łóżka – to tylko niektóre czynniki, które powodują powstawanie plan na powierzchni materiału obicia łóżka. Tapicerowane meble wysokiej jakości są pokryte dodatkową warstwą hydrofobową, która chroni materiał przed zabrudzeniami i wodą.

Tkaniny, które są nieco mniej odporne na zabrudzenia, mogą wymagać profesjonalnego czyszczenia, np. z użyciem odkurzacza piorącego lub środków chemicznych. Jeśli na Twoim łóżku tapicerowanym pojawiły się plamy z kawy, herbaty lub owoców, skorzystaj ze specjalistycznych preparatów.

  1. Nanieś na powierzchnię materiału tapicerki niewielką ilość preparatu.
  2. Wcieraj substancję w zabrudzone miejsca miękką szczotką lub ściereczką.
  3. Przetrzyj czystym materiałem oczyszczony element tapicerki.
  4. Pozostaw mebel do wstępnego wyschnięcia, a następnie odkurz materiał odkurzaczem.

To wystarczy, aby zachować tapicerowane łóżko w idealnym stanie przez wiele lat. Możesz też skorzystać z domowych sposobów czyszczenia obicia łóżka lub innych mebli. To m.in. szare mydło i woda z kwaskiem cytrynowym. Niewielkie plamy możesz zmyć ścierką i czystą wodą – wszystko zależy od tego, jaki jest stopień zabrudzenia materiału.

Poradnik dla właścicieli łóżek tapicerowanych – ABC pielęgnacji

Meble domowe, w tym łóżka tapicerowane wymagają cyklicznej pielęgnacji. Brak umiejętności w tym zakresie może wywołać więcej szkody niż pożytku. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie czyścić tapicerowane meble, skorzystaj z pomocy profesjonalistów.

Poniżej znajdziesz kilka zasad, o których zawsze trzeba pamiętać podczas pielęgnacji łóżek tapicerowanych.

  1. Regularność. Można powiedzieć, że to podstawowy czynnik, który przekłada się na piękny wygląd mebli przez wiele lat. Dbaj o to, aby regularnie odkurzać tapicerkę, prać, a także impregnować, szczególnie jeśli chodzi o skórzane obicia.
  2. Stosowanie profesjonalnych preparatów czyszczących. Jeśli użyjesz środków słabej jakości, zabrudzenia prawdopodobnie nie zostaną usunięte, a chemia pozostawi brzydkie zacieki na powierzchni obicia łóżka. Do zabrudzeń tapicerki wybieraj tylko delikatne środki, które nie uszkodzą powłoki materiału ani struktury.
  3. Sposób czyszczenia ma znaczenie. Nie wykonuj mocnych ruchów w jednym miejscu. Staraj się czyścić powierzchnię ruchami okrężnymi z użyciem miękkiej szczotki lub ściereczki.

Podsumowując, samodzielne czyszczenie tapicerek skórzanych i materiałowych jest możliwe. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku sprawdzonych porad, a na pewno utrzymasz swoje łóżko tapicerowane w idealnym stanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium