Sklep MWM Meble
Produkt dnia!
zobacz więcej
Krzesło Glamour beżowe DC-890-1 welur złote nogi
499,00 zł 299,00 zł
-40%
Wysyłka w 2 dni
szt.
Krzesło Glamour beżowe DC-890-1  welur złote nogi
Blog kategorie

Jak dbać o łóżko z pojemnikiem na pościel? Praktyczny poradnik

Jak dbać o łóżko z pojemnikiem na pościel? Praktyczny poradnik

Od zawsze marzyło Ci się idealne łóżko tapicerowane? To naprawdę piękny mebel, który może nie tylko dopełniać aranżację pomieszczenia, ale także gwarantuje komfortowy sen. Jeśli cenisz sobie ponadczasowy design i funkcjonalność, koniecznie postaw na tapicerowane łóżko z pojemnikiem. Jeśli zdecydowałeś się już na taki mebel i chcesz go zachować w doskonałym stanie przez wiele lat. Sprawdź nasz poradnik, jak chronić łóżko z pojemnikiem na pościel przed zniszczeniem. Przedstawiamy najlepsze sposoby!

Jak dbać o łóżko z pojemnikiem na pościel – wskazówki

Wyposażenie domowej sypialni małżeńskiej, dziecięcej lub pokoju gościnnego w tapicerowane łóżko to naprawdę świetny pomysł. Taki mebel uzupełnia aranżację wnętrza, dodaje jej charakteru oraz sprawia, że odpoczynek staje się komfortowy. Jeśli już postawisz w sypialni taki mebel, musisz dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda czyszczenie łóżka z pojemnikiem na pościel. To zadanie, które często warto powierzyć profesjonalistom, szczególnie jeśli przez lata użytkowania zaniedbałeś tapicerkę.

Pielęgnacja i konserwacja łóżka z pojemnikiem na pościel bywa skomplikowana tylko wtedy, kiedy nie jest wykonywana regularnie. Jeśli dbasz o czystość swojego łóżka i wiesz, jakich środków pielęgnacyjnych używać, nie masz się czym martwić. Wystarczy, że poznasz kilka praktycznych porad, jak unikać plam na łóżku z pojemnikiem na pościel, a także jak je usunąć, gdy jednak się pojawią. To wskazówki, które są niezbędne do utrzymania tapicerowanego łóżka przez długi czas w nienagannym stanie.

Czyszczenie łóżka z pojemnikiem na pościel – krok po kroku

Procedura czyszczenia łóżka obejmuje nie tylko powierzchnię materaca, ale także ramy, wnętrza pojemnika na pościel, obicia materiałowego i zagłówka. Regularne czyszczenie łóżka z pojemnikiem na pościel jest ważne, chociażby ze względu na zapobieganie rozprzestrzenianiu się bakterii i roztoczy. To także dobry sposób na utrzymanie łóżka w miłym dla oka wyglądzie oraz pięknym zapachu. Poniżej przedstawiamy krok po kroku proces czyszczenia łóżka z zabrudzeń.

  1. W pierwszej kolejności sprawdź poziom i rodzaj zabrudzeń. Na tej podstawie będziesz w stanie wybrać odpowiednie środki chemiczne i metody czyszczenia.
  2. Zaopatrz się w profesjonalne preparaty czyszczące. Możesz też wynająć odkurzacz piorący, szczególnie jeśli Twoje łóżko zostało mocno zaniedbane, a zabrudzenia materiału widać gołym okiem.
  3. Wstępnie odkurz powierzchnię łóżka, aby usunąć kurz i inne osady.
  4. Następnie użyj preparatów do czyszczenia tapicerek. Najczęściej mają formę aerozolu do rozprowadzenia miękką szczotką. Wystarczy, że okrężnymi ruchami wetrzesz substancję w materiał i poczekasz kilkanaście minut.
  5. Przetrzyj czyszczoną powierzchnię wilgotną szmatką – pamiętaj, aby była czysta!
  6. Odkurz dokładnie łóżko i poczekaj do całkowitego wyschnięcia.

Alternatywnie możesz użyć odkurzacza piorącego, który nie generuje konieczności stosowania chemicznych detergentów myjących. W tym przypadku łóżko może zostać mocno zawilgocone, dlatego warto zadbać o odpowiednie warunki temperaturowe, które pozwolą na szybkie wyschnięcie materiału.

Najważniejsze zasady czyszczenia i pielęgnacji łóżek – o czym nie można zapominać?

Decydując się na czyszczenie łóżka z pojemnikiem na pościel, pamiętaj o trzech podstawowych zasadach. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do uszkodzenia materiału i pojawienia się przebarwień.

  1. Nigdy nie używaj zbyt silnych detergentów – zawsze dbaj o to, aby czyścić tapicerkę łóżka dedykowanymi preparatami. Bardzo silne środki chemiczne mogą uszkodzić tapicerkę, a nawet elementy konstrukcji drewnianej łóżka. Kiedy domowe sposoby czyszczenia łóżka nie działają, lepiej sięgnij po profesjonalne środki – nigdy nie kupuj niesprawdzonej chemii.
  2. Staraj się nie moczyć nadmiernie materaca – to wysoce chłonny materiał, którego suszenie bywa problematyczne, szczególnie bez specjalistycznego sprzętu. Nawet jeśli tylko odświeżasz powierzchnię łóżka, lepiej używaj minimum wody. Dzięki temu materiał szybciej wyschnie, nie powstaną na nim zacieki, a także unikniesz ryzyka pojawienia się pleśni.
  3. Czyść i pielęgnuj łóżko tak, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się roztoczy i bakterii – to porada, która nie dotyczy bezpośrednio czynności związanych z czyszczeniem łóżka. Wystarczy, że nie pościelisz łóżka przez 15 minut od czasu, kiedy wstaniesz. Jeśli pościel jest już chłodna, możesz spokojnie ją ułożyć i przykryć narzutą.

Te trzy wskazówki pomogą Ci utrzymać idealną czystość łóżka oraz zapobiec zniszczeniu materiału – nawet przez wiele lat codziennego użytkowania mebla w sypialni. Jeśli nie masz pewności, że poradzisz sobie z czyszczeniem łóżka na własną rękę, zdecyduj się na pomoc fachowca.

Jak unikać plam na łóżku z pojemnikiem na pościel?

Do pielęgnacji tkaniny obicia, np. weluru lub skóry naturalnej możesz użyć specjalnych preparatów hydrofobowych. Taka substancja tworzy naturalną warstwę ochronną na powierzchni łóżka. Dzięki temu tkanina nie chłonie wilgoci, wody, a także odpycha zabrudzenia w postaci kurzu lub plam po kawie i herbacie.

Konserwacja łóżka z pojemnikiem na pościel

Kwestia konserwacji łóżka z pojemnikiem na pościel jest prawie tak prosta, jak czyszczenie takiego mebla. Jeśli rama łóżka jest wykonana z drewna, możesz raz na kilka lat zaimpregnować ją profesjonalnym środkiem do ochrony drewnianych powierzchni. Dzięki temu rama nabierze nowego blasku, a dodatkowo zwiększy się jej odporność na naturalne procesy starzenia. To dobre wskazówki, jak chronić łóżko z pojemnikiem na pościel przed zniszczeniem. Brak cyklicznej konserwacji prowadzi do naturalnego niszczenia się tkanin, co wpływa na poziom estetyki łóżka.

Pielęgnacja i czyszczenie łóżka z pojemnikiem – jakie są najlepsze domowe sposoby?

Nie tylko profesjonalne metody czyszczenia i pielęgnacji łóżek mogą przynosić zadowalające efekty. Jeśli nie masz możliwości zakupu profesjonalnej chemii do tapicerek, możesz wykorzystać kilka domowych sposobów.

  • Woda z sodą oczyszczoną

Możesz sporządzić roztwór wody z sodą lub rozsypać suchą sodę na powierzchni łóżka. Wetrzyj substancję w głąb materiału, poczekaj kilka godzin, a następnie dokładnie odkurz tkaninę. Ten sposób raczej słabo usuwa zabrudzenia, ale umożliwia odświeżenie powierzchni łóżka.

  • Ocet

To dość inwazyjna metoda, gdyż ocet pozostawiony zbyt długo na powierzchni tkaniny, np. weluru może doprowadzić do pojawienia się przebarwień. Jeśli na łóżku masz zaschnięte plamy, możesz stworzyć roztwór wody z octem w proporcjach 1:1. Namocz nim plamę, odczekaj kwadrans i miękką ściereczką ściągnij ocet i zabrudzenia. W tym przypadku zapach substancji czyszczącej może być dość dokuczliwy i utrzyma się nawet na kilka godzin.

  • Woda z płynem do naczyń

Wiele osób poleca tę metodę. Musisz jednak uważać, aby nie doprowadzić do wyschnięcia materiału. Wtedy na tapicerce pojawią się odbarwienia i zacieki, które trudno usunąć. Po zakończeniu czyszczenia zawsze kilkakrotnie przetrzyj powierzchnię łóżka wilgotną, czystą szmatką. W ten sposób usuniesz pozostałości płynu do naczyń z tkaniny.

Czyszczenie, pielęgnacja i konserwacja łóżka z pojemnikiem na pościel – podsumowanie

Czyszczenie łóżka z pojemnikiem na pościel to nie tylko usuwanie skomplikowanych plam. Meble są także narażone na oddziaływanie kurzu, który uwielbia gromadzić się w zakamarkach łóżka. Aby mieć pewność, że mebel jest idealnie czysty, staraj się dokładnie odkurzać obicie co najmniej raz w tygodniu. Do odkurzania łóżka używaj osobnej szczotki – nigdy tej samej, co do podłóg, aby nie przenieść bakterii z podłogi na powierzchnię materaca. Właściciele zwierząt mają dodatkowy problem z usuwaniem sierści. Prostym sposobem jest użycie tzw. rolki do ubrań lub specjalnego odkurzacza z nakładką do sierści. Do takich zadań przyda się także gumowa rękawiczka, do której sierść przylepia się niczym rzep.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium