Sklep MWM Meble
Produkt dnia!
zobacz więcej
  • nowość
Krzesło welurowe czarne ART830
329,00 zł 159,00 zł
-52%
Szybka wysyłka w 2 dni
Na wyczerpaniu
szt.
Krzesło welurowe czarne ART830
Blog kategorie

Jak dbać o swoje łóżko małżeńskie i przedłużyć jego trwałość

Jak dbać o swoje łóżko małżeńskie i przedłużyć jego trwałość

O tym, jaka jest wytrzymałość łóżka, najbardziej decyduje sposób jego wykonania i użyte do tego materiały. Warto więc szczególnie skoncentrować się na tym przy zakupie. A jak dbać o nie na co dzień i na czym polega prawidłowa konserwacja łóżka małżeńskiego? Sprawdź i koniecznie zastosuj, aby jak najdłużej cieszyć się wygodnym i odprężającym snem oraz nie ponosić zbędnych wydatków. Z tego artykułu dowiesz się także, co robić, aby zredukować ryzyko deformacji materaca, a tym samym poprawić jakość snu w swoim łóżku. Podpowiadamy również, jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie tapicerki łóżka. Zapraszamy!

Łóżko małżeńskie w centralnym punkcie sypialni

Ze względu na swoje rozmiary łóżko małżeńskie zawsze znajduje się w centralnym miejscu sypialni. Należy więc szczególnie zadbać o jego estetykę, stanowi bowiem najważniejszy i przeważnie także największy mebel, który przyciąga uwagę. Jednocześnie służy domownikom przez bardzo wiele godzin w ciągu każdego miesiąca, więc powinien być w nienagannym stanie technicznym.

Podczas urządzania sypialni pamiętaj o tym, aby w miarę możliwości odsunąć łóżko od kaloryfera czy innych źródeł ciepła. W przypadku łóżka małżeńskiego należy także zadbać o swobodny dostęp do niego z obu stron, co może być kłopotliwe w niektórych przypadkach, jak choćby pomieszczenie ze skosami czy wąskie sypialnie w małych mieszkaniach. W takich sytuacjach dobierz łóżko w optymalnym rozmiarze, zapewniające zarówno komfort snu, jak i odpowiednią aranżację przestrzeni. Do wyboru są łóżka dwuosobowe o szerokości już od 120 czy 140 centymetrów.

Drewniane łóżka małżeńskie – poznaj ważne zasady użytkowania

Na czym polega konserwacja łóżka małżeńskiego i w jaki sposób dbać o modele wykonane z różnych materiałów?

Drewniane łóżko powinno przede wszystkim stać z dala od źródeł ciepła, promieniowania UV oraz wilgoci. Nigdy też nie stawiaj na ich powierzchni gorących przedmiotów. Jeśli w Twojej sypialni znajduje się ogrzewanie podłogowe, koniecznie zastosuj podkładki pod nogi łóżka, aby odizolować je od podłoża. Należy też regularnie czyścić drewniane elementy z kurzu, najlepiej za pomocą lekko nawilżonej wodą miękkiej ściereczki. Jeśli używasz środków pielęgnujących, wybieraj te przeznaczone do drewnianych powierzchni. Konserwacja łóżka wykonanego z litego drewna pokrytego woskiem, lakierowanego lub olejowanego to także okresowe odświeżanie jego powierzchni 3–4 razy w ciągu roku. Używając odpowiednich do tych powierzchni preparatów, zawsze dokładnie czyść z kurzu i innych zabrudzeń wszystkie zakamarki na powierzchni łóżka. Nigdy nie używaj do tego szorstkich ściereczek czy ostrych szczotek, które mogłyby zarysować powłokę na drewnie.

Jak dbać o łóżka tapicerowane?

Jeśli Twoje łóżko ma obicie z gładkiej ekoskóry czy podobnego materiału, pamiętaj o błyskawicznym usuwaniu wszelkich zabrudzeń, które mogłyby na trwałe przeniknąć w głąb tapicerki. Skórzane obicie warto co kilka miesięcy pielęgnować odpowiednim preparatem. Na co dzień wystarczy wycierać powierzchnię z kurzu i zanieczyszczeń za pomocą miękkiej ściereczki.

Jeśli Twoim wyborem jest tapicerowane łóżko z tkaniną bawełnianą lub lnianą, pamiętaj o regularnym odkurzaniu jego powierzchni. Do czyszczenia używaj preparatów przeznaczonych do tego rodzaju materiału oraz specjalnych szczotek z włosiem. Zawsze zwracaj uwagę, aby nie zamoczyć tapicerki z tkaniny, a plamy z napojów czy innych produktów próbuj najpierw wyczyścić za pomocą naturalnych środków, jak na przykład roztworu kwasku cytrynowego czy sody oczyszczonej. Możesz także użyć soli, pianki do golenia, a nawet lodu, jeśli problemem są plamy z czekolady albo gumy do żucia. Takie rzeczy przecież mogą się wydarzyć, zwłaszcza jeśli z Twojego łóżka korzystają także dzieci. Przy trudno zmywalnych plamach przydadzą się również specjalne mydełko i pianki odplamiające.

Jak czyścić łóżka tapicerowane welurem

Miękki i przyjemny w dotyku welur to jeden z najchętniej wybieranych materiałów na obicia. Jest nie tylko niezwykle komfortowy w użytkowaniu, ale też atrakcyjnie prezentuje się w każdym wnętrzu. Jeśli Twoje łóżko ma welurową tapicerkę, zawsze używaj przeznaczonych do niej środków pielęgnacyjnych. Pamiętaj jednak: gdy chcesz użyć nowego preparatu, przetestuj najpierw jego działanie na bardzo małym i niewidocznym miejscu łóżka, na przykład na jego spodniej części.

Regularnie odkurzaj łóżko welurowe, aby nie dopuścić do głębokich zabrudzeń i rozwoju roztoczy. Jeśli dojdzie do zaplamienia łóżka płynem czy zalania wodą, postaraj się błyskawicznie odsączyć plamę ręcznikami papierowymi. Możesz także pozbyć się wilgoci za pomocą suszarki do włosów. Do regularnego czyszczenia i przeczesywania weluru używaj specjalnych szczotek z gumowym włosiem podobnych to tych, jakie są stosowane przy pielęgnacji zamszowego obuwia. Zawsze wyczesuj włosie zgodnie z kierunkiem jego ułożenia. Do czyszczenia możesz używać delikatnego roztworu wody z amoniakiem w proporcji 2 łyżek proszku na 1 litr wody. Tak przygotowana woda amoniakalna odświeży materiał. Jeśli natomiast są na nim plamy, wypróbuj mocniejszą miksturę przygotowaną z 1 szklanki amoniaku rozpuszczonej w 2 litrach ciepłej wody.

Istotne zasady codziennego użytkowania łóżek

Ważną zasadą dbania o łóżko jest regularna pielęgnacja materaca oraz zapewnienie mu odpowiedniej wentylacji od spodu, co gwarantuje dobry stelaż. Materac powinien też być co jakiś czas odwrócony o 180 stopni, aby nie powstawały na nim odkształcenia w miejscach stałego nacisku. W ten sposób unikniesz głębokich dołków czy wybrzuszeń w miejscach, gdzie działa na jego powierzchnię największy ciężar Twojego ciała podczas snu.

Można również korzystać z materacy dwustronnych o różnej twardości, a dzięki temu nie tylko zapobiegać odkształceniom, ale i móc zmienić posłanie na bardziej miękkie lub twarde w zależności od upodobań. Należy również regularnie odkurzać materac oraz odświeżać jego powierzchnię na przykład przez rozsypanie na niej sody oczyszczonej, a następnie po kilkunastu minutach dokładne zebranie jej odkurzaczem. Taki zabieg zapobiega rozwojowi bakterii, a jednocześnie redukuje widoczność plam i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Warto zainwestować w specjalne pokrowce na materac, które można systematycznie prać. Jak najczęściej staraj się także wietrzyć sypialnię przed ścieleniem łóżka. Odkryj przy tym materac i prześcieradło, aby świeże powietrze docierało jak najgłębiej.

Okresowa wymiana pościeli to kolejna czynność, o której należy pamiętać. Zazwyczaj zaleca się zmianę 2–3 razy w miesiącu, a w przypadku osób cierpiących na alergię nawet częściej. Ideałem jest wietrzenie kołder i poduszek na świeżym powietrzu, jeśli tylko istnieje taka możliwość. Kiedy zauważysz, że ich wypełnienie traci sprężystość, a poszycie ma żółty kolor, pozbądź się ich bez żalu, bo nie tylko są mało estetyczne, ale też mogą zawierać sporo nieprzyjaznych dla człowieka mikroorganizmów. Wymiana poduszki jest zalecana zazwyczaj raz na 2 lata.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium