Sklep MWM Meble
Produkt dnia!
zobacz więcej
Krzesło Glamour beżowe DC-890-1 welur złote nogi
499,00 zł 299,00 zł
-40%
Wysyłka w 2 dni
szt.
Krzesło Glamour beżowe DC-890-1  welur złote nogi
Blog kategorie

Jak urządzić piękny ogród?

Jak urządzić piękny ogród?

Jak stworzyć piękny ogród?

Stworzenie prywatnej oazy spokoju wydaje się być zajęciem dla wielu niewykonalnym. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z faktu, iż ogród powinien nas odzwierciedlać i wcale nie musi kojarzyć się z mnóstwem wydanych pieniędzy. Dla jednych idealnym miejscem, jest przestrzeń urządzona nowocześnie, dla innych ogród musi cechować doza dzikości i nieprzewidywalności.

Teren okalający dom, spokojnie można zaaranżować samodzielnie i w stosunkowo niedługim czasie. Wystarczy pomyśleć nad tym, jak chcielibyśmy spędzać wolne chwile, na co lubimy patrzeć, czego słuchać… Ogród ma być oazą spokoju, w której zrelaksujemy się i wyzbędziemy wszelkich negatywnych emocji.

Jak zrobić piękny ogród?

W istocie urządzenie miejsca pełnego zieleni i cudownie rozkwitających o każdej porze roku kwiatów (tak, są rośliny kwitnące zimą) zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Oczywiście inspiracji możemy szukać w wielu miejscach, przede wszystkim jednak, warto tak aranżować dostępną przestrzeń, aby była nam bliska i łatwa w pielęgnacji. Jak urządzić piękny ogród?

To, na jaki ogród się zdecydujemy, zależne jest od sytuacji finansowej oraz umiejętności organizacji pracy – o tę sferę również należy odpowiednio zadbać. Jeżeli kupiliśmy działkę, na której rosną już drzewa, warto je w pełni wykorzystać (a wyciąć jedynie suche konary, aby działka była bezpieczna), tak by stworzyły spójność z budynkiem mieszkalnym. Pomiędzy już rosnącą roślinnością warto ustawić cudowny kosz ogrodowy, który wymoszczony miękką, wodoodporną poduchą, da nam możliwość przeżywania wspaniałych chwil na łonie natury. Będzie również miejscem odpoczynku po pracach związanych z pieleniem rabat czy przycinaniem krzewów i drzewek ozdobnych.

[product id="2113,2983,2255"]

Wiszące technorattanowe fotele ogrodowe nie zajmują wiele miejsca, są lekkie i stabilne. Łatwo wpisać je w element małego ogrodu, ponieważ przyjmują ciekawe kolory i nie zgubią się pomiędzy roślinnością. Dodatkowym atutem jest to, że mogą stać w jednym miejscu przez cały rok. Technorattan to bardzo wytrzymałe tworzywo.

[product id="1366,1539,2418"]

Magiczny kącik do relaksu

Pomiędzy wysokimi drzewami, warto rozwiesić kolorowe lampiony i nadać ogrodowi dodatkowej lekkości barw. Podobnie jak kolory wnętrz wpływają na ludzką psychikę, tak i barwy ogrodu potrafią na nas działać terapeutycznie. Już sama zieleń drzew czy thui, potrafi niezwykle szybko wyzbyć nasz umysł z wszelkich negatywnych odczuć. Kiedy ustawimy kosz ogrodowy lub piękny zestaw mebli technorattanowych w takiej przestrzeni, uśmiech i lekkość ducha nie będą nas opuszczać.

jak urządzić piękny ogród
[product id="2359,2070,2069"]

Piękny ogród przy domu to często także miejsce wypłytkowane lub wyłożone kostką i przygotowane konkretnie pod większy zestaw mebli ogrodowych. Przygotowanie takiego placu możemy zlecić fachowcom, ale już jego aranżacja to przyjemność sama w sobie. W obrębie kostki warto znaleźć miejsce na gustowne donice, w których posadzimy falujące średniej wysokości trawy, których szelest działa uspokajająco oraz inspekty, przeznaczone do co sezonowego wysiewania nowych roślin jednorocznych. Zyskamy wówczas możliwość obserwacji tego, co sami zapoczątkowaliśmy a ogrodowy taras będzie zmieniał się wraz z biegiem dni.

Cudowny i właściwie niewiele wymagający skalniak usytuowany dokoła tarasu, to kolejne miejsce, które możemy urządzić od początku do końca. Będziemy mieli na niego wgląd z wygodnego leżaka bądź dużego, modułowego łóżka ogrodowego. Aranżując skalniak, wcale nie musimy usypywać skarpy. Wystarczy odgrodzić pas ziemi od trawnika naturalnym, np. wykonanym z kamieni polnych lub kawałków drewna obrzeżem i sadzić w jego obrębie taką roślinność, która nie wymaga nakładów pracy. Świetnie w takim miejscu czują się rozmaite gatunki rojników oraz rozchodników. Rośliny te kochają suche podłoże i słoneczne promienie. Doskonale prezentują się na tle kamieni. Można tutaj posadzić także delikatne lewizje czy kwitnący w kolorze nieba, delikatny len. Jako tło mniejszych roślin posłużyć może szałwia muszkatołowa. Dookoła kwasolubnych roślin, jak: azalie i rododendrony, warto wysypać podłoże korą, która zakwasi glebę i dodatkowo utrzyma odpowiednią jej wilgotność.

[product id="1482,2998,2096"]

Ponadto jest to miejsce idealne dla drzewek szczepionych (również dostępnych w tej formie krzewów), których wysokość możemy określić co do centymetra. Rosnące na skalnym podłożu modrzewie czy karagany syberyjskie o żółtym kwieciu nadadzą ogrodowi okalającemu nasz dom delikatności i naturalności. Fantastycznie prezentują się także szczepione brzozy wyglądające na tle pozostałych roślin, niczym zielone duszki strzegące bezpieczeństwa domowników.

[product id="1339,1497"]

Większe przydomowe tereny zielone

Aby zaaranżować większe ogrody, również wystarczy nasza własna wyobraźnia i praca. Kreatywność zawsze prowadzi do spokoju, dlatego inspiracje na ogród nie powinny obyć się bez zakupu fantastycznych mebli ogrodowych z technorattanu.

Komplet zjawiskowych mebli uczyni z naszego ogrodu naturalny salon, w którym domownicy wraz z przyjaciółmi spędzą czas na rozmowie czy czytaniu książek. Dopasujemy go do ogrodu naturalnego, jak i w pełni nowoczesnego. Naturę okalająca taką przestrzeń, zwykle zieloną, powinny przecinać rajskie jabłonie na pniu lub głóg dwuszyjkowy szczepiony. Rośliny te są podatne na cięcie, fantastycznie prezentują się w roli ozdoby ogrodu, ale i dzielą się owocami. Posiadając niskie i szczepione gatunki roślin, warto – zwłaszcza, że duże powierzchnie dają ogromne możliwości – urządzić przestrzeń wypełnioną wodą, zarazem przestrzeń wielofunkcyjną, gdzie będzie można spędzać czas na typowej pracy polegającej na sadzeniu i przekopywaniu, jak i relaksować się na leżaku ogrodowym lub po prostu obserwować kolorowe rybki pływające w oczku. Przestrzeń dookoła można wysypać żwirem lub piaskiem, który da nam namiastkę plaży. Inspiracje na ogród dostępne są wszędzie dookoła nas i właściwie jeden kreatywny pomysł pociąga nas ku realizacji kolejnego.

W każde miejsce możemy przenieść krajobrazy, które kiedyś wzbudziły nasz zachwyt oraz podziw. Posiadając oczko, możemy zbudować uroczą kaskadę wodną, a nawet poprowadzić szeleszczący strumień z bajecznym mostkiem. Tutaj zyskujemy możliwość uzyskania kolejnej dozy baśniowości sadząc gatunki róży szczepionej. Warto jednak pamiętać, by choć trochę zabezpieczyć je przez nadmiernymi podmuchami wiatru. Zaleca się także w pobliżu urządzić miejsce przyjazne pszczołom. Hodowla murarki, całkowicie bezpiecznej pszczółki zapylającej, nie jest trudna. Domki dla owadów kupimy nawet w markecie, ale możemy pokusić się o ich samodzielne skonstruowanie. Ukryć między gałęziami starych drzew, możemy także budki lęgowe. Wiosną zyskamy nie tylko przyjemną dla ucha muzykę płynącą z ptasich gardeł, ale i sprzymierzeńców w walce z nadmiarem insektów. Tu warto zwrócić uwagę na jerzyka zwyczajnego.

Miejsca z dużym dostępem do wody cieszą się także popularnością wśród jaszczurek czy większego ptactwa, które chętnie skorzysta z oczka zasobnego w ryby. Spokojnie więc możemy wypatrywać bociana czy czapli. Pewne połacie naszego ogrodu możemy otoczyć murkiem z kamieni polnych i łupków i na takim tle ustawić gustowne meble ogrodowe.

Aranżacje małego ogrodu

Mniejszy teren wcale nie znaczy tyle samo, co mniejsze pole działań. Możemy tutaj zrobić właściwie wszystko to, co na połaciach dużych. Ciesząc się malutkim ogrodem, również można mieć własne oczko. Wystarczy zakopać w ziemi mrozoodporną kastrę budowlaną, wypełnić i otoczyć ją kamieniami i zalać wodą. Dzięki niewielkiej ilości wody, stanie się miejscem bezpiecznych dla dzieci. Natomiast zielenieniu wody zapobiegnie fontanna solarna. Sadząc w pobliżu – w formie piętrowej – rozmaite gatunki traw jedno- i wieloletnich poprzecinanych fioletowymi czosnkami ozdobnymi, niewielka połać ogrodu staje się wizualnie większa. Przyjmuje wówczas czar równy polanie. Piękny ogród przy domu kwitnie i zieleni się cały rok. W lutym pojawiają się kwiaty cieniolubnego ciemiernika, w maju zachwyca biała konwalia majowa, a gorące lato to: wielobarwne ostróżki, niskie rozchodniki oraz wysokie trytomy groniaste. Do jesieni oko cieszą dalie, wrzosy czy jeżówki. Wiele roślin nie wymaga szczególnie dużej powierzchni, dlatego z przyjemnością zakwitną na niewielkich przestrzeniach.

Spoglądanie na wzrost natury czy spędzanie czasu przy grillu na ekologicznych narożnikach ogrodowych, dopełni radości z posiadania własnej przestrzeni. Ciekawie będą tutaj prezentowały się zatopione w gąszczu roślin ceramiczne dzbany, które mogą „udawać” wodospady powstałe z nasadzeń roślin niskich o niebieskich kwiatach, jak mające niewielkie wymagania litodora lub ułudka wiosenna.

Roślinność nierzadko nie wymaga od nas spełnienia szczególnych wymagań, zdecydowana ich większość pięknie rośnie z najdziwniejszych pojemnikach, starych ceramikach lub kubkach, których z jakiegoś powodu nie mieliśmy serca wyrzucić. Niecodzienne donice dodają uroku miejscu, które charakteryzuje się swobodą i zmysłowością. Ustawione ma wkopanych kamieniach, dodatkowo porośniętych karmnikiem przypominają wschodnie kurhany znane z poezji Mickiewicza.

Nowoczesny ogród

Planując przestrzeń ujętą w pewnych ramach, musimy mieć świadomość pewnych ograniczeń. Ogrody nowoczesne cechuje idealność oraz doza powagi. Właściwie niewiele jest tutaj miejsca na twórcze szaleństwo. Nowoczesny ogród inspiracje czerpie z… ograniczeń. Tutaj całość komponuje się z idealnym odcieniem mebli lub altany i wysokością trawnika oraz śnieżną bielą ścian budynków. Nie spotkamy tutaj pnączy ani mchu na kamieniach. Pasjonat takiej przestrzeni robi tak, jak zaplanował.

Doskonale czują się tutaj zielone thuje sadzone w formie płotu oraz lawendy współgrające z kulistością lamp solarnych. Warto posadzić także te rośliny, które swoją krągłością – jak bukszpany – wyznaczą idealną ścieżkę prowadzącą ku bramie. Nieodzownym elementem nowocześnie urządzonych ogrodów marzeń, jest łóżko ogrodowe, zapewniające pełen relaks. Łóżka ogrodowe z baldachimem dają schronienie przed deszczem oraz nadmiarem słońca. Pozwalają także wypocząć w jednym miejscu całej rodzinie. Dostępne w kilku kolorach ekorattanowe, kuliste łoże można w szybki sposób zmienić na gustowny stoli kawowy oraz wygodne sofy pozwalające zasiąść kilkunastu osobom.

Fantastycznym pomysłem jest posadzenie nieopodal miejsca relaksu traw ozdobnych, będących często jedyną namiastką dzikości oraz naturalizmu w ogrodach nowoczesnych. Królują tutaj harmonią i nie raz dystans, ale tylko ten ogrodowy, pomiędzy roślinami. Właściciele takich ogrodów chętnie wydzielają także specjalne miejsca, które obsadzają ziołami użytkowanymi w kuchni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium