Mała sypialnia może okazać się równie wygodna i funkcjonalna jak duża przestrzeń. Wymaga jednak nieco większego wysiłku podczas aranżacji. Jak właściwie ją urządzić? Szczególnej uwagi wymaga prawidłowe umiejscowienie łóżka, ponieważ właśnie ono stanowi najważniejszy punkt w pomieszczeniu. To od niego w dużej mierze zależy jakość naszego snu. Podpowiadamy, jak ustawić łóżko w małej sypialni!
Ustawienie łóżka względem kaloryfera
W niewielkich sypialniach pole manewru w aranżacjach bywa ograniczone. Dlatego, chociaż łóżko nie powinno stać blisko grzejnika, czasami okazuje się to konieczne. Aby uzyskać maksymalnie komfortowy, a przy tym zdrowy sen, należy zwrócić uwagę na zachowanie prawidłowej odległości między obiektami. Idealnie, gdyby łóżko pod oknem z kaloryferem stykało się z nim dłuższym bokiem, przy zachowaniu odstępu co najmniej 10 centymetrów. W takim wypadku można zdecydować się na łóżko tapicerowane lub z wezgłowiem.
Zdarza się, że mała sypialnia łóżko pod oknem po prostu wymusza. Wówczas również trzeba zachować wspomniane 10 centymetrów odstępu. Jeśli dopiero planujemy zakup łóżka, optymalne rozwiązanie to dostosowanie modelu do cech pomieszczenia. Pod grzejnikiem świetnie sprawdzi się drewniany wariant bez zagłówka. Umożliwi on optymalną cyrkulację powietrza, a naturalne tworzywo nie nagrzeje się zbyt mocno w porównaniu do metalowej ramy. Ponadto wiele osób zastanawia się, czy spać nogami do okna, czy głową przy takim ustawieniu łóżka. Podpowiadamy, że lepiej, aby górna część ciała znajdowała przy wezgłowiu opartym o kaloryfer. Odradza się, aby tył łóżka nie miał żadnego oparcia.
Czy można ustawić łóżko bokiem do ściany?
Częste wątpliwości dotyczą tego, jak ustawić łóżko w małej sypialni przy ścianie. W końcu w niewielkim pokoju liczy się każdy centymetr. Właśnie dlatego postawienie go dłuższym bokiem do ściany to optymalne rozwiązanie. Zachowujemy w ten sposób wygodny dostęp do mebla, a przy tym zyskujemy więcej przestrzeni. Zawsze warto pamiętać, aby pozostawić właściwą szerokość przejścia między łóżkiem a ścianą. Minimum to 50-60 centymetrów. Zdarza się jednak, że aż trzy boki łóżka muszą pozostać osłonięte przez wnękę lub meble. Wówczas, choć przed jednym koniecznie trzeba wygospodarować sporo miejsca.
Szerokość przejścia między łóżkiem a komodą i innymi meblami
Tak samo jak odległość między łóżkiem a ścianą, oblicza się szerokość przejścia między łóżkiem a komodą. I tutaj należy zachować około 60 centymetrów przerwy. Zasada ta dotyczy jedynie ustawienia, w którym szuflady czy drzwiczki komody skierowano w stronę łóżka. Rozwiązanie tego problemu to ustawienie komody przy jego dłuższym boku. Wtedy zapewnimy sobie swobodne otwieranie oraz zamykanie szafek.
Czy można ustawić łóżko tyłem do okna?
Mając do wyboru inne możliwości, stawiamy łóżko naprzeciwko okna lub bokiem do niego. Gdy jest to niewykonalne, należy zadbać o dodatkowe elementy wystroju, które poprawią jakość snu. Zatem stawiając łóżko tyłem do okna, musimy liczyć się z tym, że pierwsze promienie słoneczne padają bezpośrednio na śpiące osoby, co może wpływać na wypoczynek. Na szczęście zasłony stanowią proste rozwiązanie tego problemu. Zaciągane na noc zapewnią odpowiednią ciemność przez całą noc oraz o wczesnym poranku.
Jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni?
Czasami pokój wcale nie jest mały, tylko wyjątkową wąski. W takim przypadku wiele zależy od dokładnych wymiarów sypialni, lecz pomimo tego istnieją tylko dwie dostępne opcje. Zatem, jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni? Może ono stanąć wzdłuż lub w poprzek pokoju. Gdy okno znajduje się na krótszej ścianie, lepiej wybrać ustawienie w poprzek. Daje ono możliwość aranżacji zagłówka oraz szafek nocnych. Niestety, w ten sposób przejście do drugiej strony łóżka bywa utrudnione, ponadto zwykle wyklucza to umieszczenie telewizora naprzeciwko miejsca snu.
Gdy sypialnia okazuje się bardzo wąska, pozostaje ustawienie mebla wzdłuż ścian. Wówczas dobrze prezentują się symetrycznie ustawione przy łóżku stoliki nocne z lampkami. Gdy na nie także brakuje miejsca, polecamy wybór wąskiej półki oraz symetrycznie zamontowanych kinkietów. Przed podjęciem decyzji o ustawieniu łóżka, rozsądnie będzie przygotować odpowiedni plan. Bardzo pomaga w tym rozrysowanie układu sypialni na kartce z uwzględnieniem okien i drzwi. Nie można też zapomnieć o dokładnych pomiarach całego pomieszczenia. Te dwie czynności pozwalają na oszczędność czasu, jak również energii przy przestawianiu czy wstawianiu mebli.