Sklep MWM Meble
Produkt dnia!
zobacz więcej
Krzesło Glamour beżowe DC-890-1 welur złote nogi
499,00 zł 299,00 zł
-40%
Wysyłka w 2 dni
szt.
Krzesło Glamour beżowe DC-890-1  welur złote nogi
Blog kategorie

Jak dobrać odpowiedni materac?

Oferta sklepów posiadających w sprzedaży materace jest ogromna. Jak więc dobrać ten właściwy? Ciężko jest zdecydować się na konkretny i odpowiedni dla naszych potrzeb czy upodobań, a wybór odpowiedniego to bardzo istotna sprawa nie tylko ze względu na wygodę snu ale także kwestie związane ze zdrowiem i brakiem uciążliwych dolegliwości ze strony kręgosłupa. Źle dobrany materac niesie ze sobą nie tylko ryzyko bóli pleców ale także niewyspanie, spadek odporności oraz znaczne osłabienie psychiczne czy fizyczne. Jeśli borykasz się z podjęciem decyzji dotyczącej zakupu materaca zapraszamy do lektury tego tekstu. Rozwieje on wszelkie wątpliwości i wskaże kwestie, które powinny być brane pod uwagę podczas zakupu. Unikniesz niepotrzebnych rozczarowań, zaoszczędzisz czas i będziesz cieszyć się niesamowitym komfortem użytkowania i jakością produktu.

Materac twardy czy miękki?

Pierwszą czynnością jaką należy zrobić przed zakupem, to sporządzenie listy wymagań co do poszukiwanego materaca. Zwróćmy uwagę czy ma być to materac twardy czy miękki i na symbole, którymi ta twardość jest oznaczana. Oferty dostępne na rynku są zróżnicowane i zazwyczaj opatrzone symbolami: H1, H2 , H3 oraz H4. Wyróżnia się następujące stopnie twardości:

- materac bardzo miękki opatrzony symbolem H1 odpowiedni dla osób o wadze poniżej 40 kg

- materac miękki – odpowiedni dla osób o wadze ciała od 40 do 50 kg i opatrzony symbolem H2

- materac średnio twardy przeznaczony dla osób o wadze od 60 do 100 kg z symbolem H3

- materac bardzo twardy dla osób o wadze powyżej 100 kg i z symbolem H4

Właściwy materac zapewniający nocną regenerację powinien odciążać kręgosłup i sprzyjać relaksowi. Zbyt miękkie łóżko powoduje zapadanie się sylwetki w podłoże i tym samym zapadanie się kręgów. Natomiast zbyt twarde podłoże dla ciała podczas snu może uciskać zbyt mocno narządy i tym samym utrudniać oddychanie i przepływ krwi. Pamiętajmy jednak, że wszystko zależy od naszych upodobań. Większy pan może woleć spać na bardziej miękkim materacu, a drobna kobieta na materacu twardym.

Materace kieszeniowe. Który model wybrać?

Materace kieszeniowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem ponieważ nie zapadają się pod ciężarem ciała. Są wyposażone w sprężyny ze stali wysoko elastycznej i jest to produkt wysoko hipo-alergiczny. Wśród tego typu materacy na rynku dostępne jest kilka modeli. Możliwe jest więc dostosowanie materaca do naszych konkretnych potrzeb. Wśród materacy kieszeniowych na uwagę zasługują modele Kastor, Szedar, Hamal, Syriusz, Premium oraz Mizar. Są to materace składające się z kilku warstw, pełniących bardzo ważne funkcje.

W przypadku modelu Kastor jest to pianka poliuretanowa, kokos lateksowany, filc naturalny oraz dziewięciostrefowy system kieszeni. Pianka poliuretanowa o twardości T-25 i doskonałej sprężystości ma właściwości antyalergiczne i zapewnia dobrą izolację termiczną materaca. Kokos lateksowany to surowiec naturalny wykonany z włókna kokosowego i wulkanizowany naturalnym lateksem. Korzystnie wpływa na drogi oddechowe i skórę, gdyż nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Warstwa kokosu nadaje też całości odpowiedniej twardości, nie ujmując przy tym elastyczności produktowi. Pochłania wydzielany pot i wilgoć. Ma bardzo dobre właściwości antyalergiczne, antygrzybiczne i termiczne. Filc naturalny usztywnia całość, zwiększając tym samym żywotność materaca. Kieszenie materaca perfekcyjne dopasowują się do ciała. Wykonane są ze sprężyn o różnej twardości, które umieszczone są w oddzielnych kieszonkach. Każda sprężyna ugina się osobno , indywidualnie dopasowując się do nacisku ciała. Pozwala to przybrać kręgosłupowi naturalny kształt. Całość zabezpieczona pokrowcem z tkaniny obiciowej niepikowanej nadającej się do prania.

Model Szedar tworzą warstwy takie jak model Kastor. Jest to materac o grubości 18 cm., a nie jak w przypadku modelu poprzedniego 24 cm.

Na uwagę szczególną zasługują modele Hamal oraz Syriusz, w których oprócz warstwy pianki poliuretanowej, filcu naturalnego i systemu kieszeni znajduje się również warstwa pianki termoplastycznej, która potrafi precyzyjnie dopasować się do anatomii naszego ciała pod wpływem nacisku i temperatury. Dzięki temu ułatwia odprężenie i posiada właściwości odleżynowe – zmniejsza nacisk na mięśnie i naczynia krwionośne. Ponadto zapewnia poprawną korektę dla kręgosłupa zapewniając nam spokojny sen bez nieustannego zmieniania pozycji podczas snu.

Model Premium posiada rozbudowany system warstw i oprócz pianki termoplastycznej znajdziemy w nim warstwę filcu naturalnego, kokosa lateksowanego, pianki poliuretanowej i dziewięciostrefowy system kieszeni.

Model Mizar wspomniany wyżej tworzą z kolei warstwy takie jak: pianka poliuretanowa, filc naturalny i system dziewięciostrefowy kieszeni. Jego grubość to 24 cm. Zapewnia bardzo wysoki komfort spania i pozwala kręgosłupowi przybrać naturalną pozycję podczas snu. 

Ściągany i antyalergiczny pokrowiec?

Kupując materac zastanówmy się też nad jego pokrowcem. Jego rolą jest przede wszystkim ochrona wkładu przed zabrudzeniem, kurzem i zniszczeniem. Ważne aby pokrowiec można było ściągnąć w celu uprania. Dzięki temu łatwiej przez długie lata zachowamy materac w czystości. Istotny jest też rodzaj tkaniny, z której pokrowiec został uszyty. Sprawdźmy czy jest to tkanina antyalergiczna - oddychająca, czy nie zniszczy się po trzech praniach. Nie kupujmy materacy w pokrowcach letnio zimowych, pikowanych wełną, które nie nadają się do prania.

Dopasuj materac do łóżka

Zdecyduj, gdzie materac będzie leżał. Nie polecamy podłogi, zarówno ze względu na komfort użytkowania, jak i z powodów czysto higienicznych. Dopasuj więc materac do łóżka. Stelaż łóżka z listewek jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ dba o odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadza pot. Współpracuje z materacem dostosowując się do kształtu ciała.

Materac drogi czy tani?

Nie da się ukryć, że wraz ze wzrostem ceny, wzrasta też jakość materaca i jeśli chcemy kupić taki, który posłuży nam przez długie lata to warto zainwestować w droższy model. Są one wykonane z lepszych jakościowo materiałów i co za tym idzie, są bardziej wytrzymałe, odporne na nacisk i gwarantują stabilne podparcie dla kręgosłupa. Tańszy materac szybciej ulegnie deformacji w trakcie jego użytkowania, a nieodpowiednio dobrany tylko niepotrzebnie obciąży kręgosłup. Planując więc budżet pod zakup materaca, kupmy najlepszy, na jaki w danym momencie nas stać. Lepiej oszczędzić dodatkowe pieniądze i kupić taki, który będzie służył nam przez długie lata, niż zaoszczędzić i budzić się codziennie niewyspanym i obolałym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium