Sklep MWM Meble
Produkt dnia!
zobacz więcej
Krzesło Glamour beżowe DC-890-1 welur złote nogi
499,00 zł 299,00 zł
-40%
Wysyłka w 2 dni
szt.
Krzesło Glamour beżowe DC-890-1  welur złote nogi
Blog kategorie

Porównanie łóżek małżeńskich - materac sprężynowy vs piankowy

Porównanie łóżek małżeńskich - materac sprężynowy vs piankowy

Materace sprężynowe, kieszeniowe oraz piankowe i termoelastyczne to bohaterowie tego pojedynku. Są dostępne w rozmaitych wersjach, zarówno jeśli chodzi o grubość, jak i długość czy szerokość. Zapewniają komfort spania, bo przecież do tego zostały stworzone, ale i tak przed zakupem niemal każdy zastanawia się, który z nich wybrać. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami budowy i sposobu wykorzystywania poszczególnych typów materacy. Dowiedz się więcej na ich temat, a wybór materaca nie będzie sprawiał trudności.

Materac piankowy

Pianka to słowo, które kojarzy się z lekkością, delikatnością i miękkością. Jednak wśród materacy piankowych znajdziesz też takie, które są określane jako twarde i bardzo twarde. Budowa całego materaca to często kilka warstw z różnego rodzaju materiałów. Jednak standardowy podział materacy piankowych ze względu na ich skład to:

  • materace z pianki wysokoelastycznej,
  • materace z pianki termoelastycznej.

Materace piankowe są niezwykle popularne wśród klientów i odpowiednie dla osób w różnym wieku, od niemowląt aż po seniorów. Powierzchnia piankowego materaca jest niezwykle delikatna i dobrze sprawdza się w kontakcie z wrażliwą skórą. Materac piankowy zapewnia komfort spania i stanowi dobre podparcie dla sylwetki, dostosowując się do jej kształtów. Poprawia także krążenie, nie uciska poszczególnych partii ciała. Polecany jest dla alergików, znacznie ogranicza rozwój roztoczy w posłaniu i nie wchłania kurzu. Wyróżnia się też dobrą wentylacją i trwałością. Materace piankowe słyną ze swoich właściwości prozdrowotnych, dlatego są chętnie wybierane przez osoby uskarżające się na przewlekłe bóle kręgosłupa czy inne dolegliwości ze strony układu ruchu.

Pianka termoelastyczna z pamięcią kształtu oraz pianka wysokoelastyczna

Pianka termoelastyczna została opracowana w 1966 roku jako jedna z technologii amerykańskiej agencji NASA. Przeznaczona pierwotnie dla astronautów miała chronić ich przed skutkami długotrwałego przebywania w przestrzeni kosmicznej. Pianka termoelastyczna, nazywana też pianką memory, ma tak zwany efekt pamięci, czyli zachowuje kształt pozostawiony na skutek nacisku poszczególnych partii ciała na jej powierzchnię. Jednak trwa to zaledwie kilka sekund, po czym elastyczna pianka powraca do swojej pierwotnej formy. W ten sposób idealnie dopasowuje się do konturów sylwetki i zmniejsza punkty nacisku. Co więcej, pianka termoelastyczna – jak sama nazwa wskazuje – ma też wyjątkowe właściwości termiczne. Gromadzi ciepło i zapewnia odpoczynek nocny w odpowiedniej temperaturze, dając wrażenie przyjemnego otulenia. Jest to jednak również komunikat dla osób, które podczas snu mocno się pocą. Dla takich klientów pianka termoelastyczna może się okazać zbyt ciepłym posłaniem, dlatego zalecana jest warstwa pianki lateksowej o właściwościach schładzających.

Materace z wysokoelastycznej pianki poliuretanowej HR (high resilience) są uznawane za bardzo praktyczne i trwałe. Stosowane w łóżkach pojedynczych i podwójnych zapewniają wygodę oraz podparcie dla wszystkich stref ciała dzięki bardzo dużej gęstości pianki. To materiał wypełniony milionami pęcherzyków gwarantujących dobrą wentylację posłania oraz tłumienie drgań, dlatego sprawdza się w podwójnych łóżkach małżeńskich, ogranicza wybudzanie śpiących osób, kiedy jedna z nich wierci się lub zmienia pozycję spania.

Materac sprężynowy

Solidne i giętkie sprężyny to wypełnienie, które może się kojarzyć zarówno z materacami bonellowymi, jak i nowoczesnymi wersjami multipocket. Te pierwsze posłania mają wewnętrzną konstrukcję opartą na równomiernie rozłożonych dużych sprężynach bonellowych, które zapewniają bardzo dobrą przewiewność oraz wytrzymałość, dlatego są szczególnie polecane dla osób z wysoką wagą ciała. Przenoszą jednak drgania, więc w razie wybrania ich do łóżek małżeńskich należy się liczyć z dynamiczną reakcją w czasie zmiany pozycji.

Z kolei zaawansowany system kieszeniowy to znacząca modyfikacja w materacach sprężynowych. Konstrukcja opiera się na dużej liczbie sprężyn oddzielonych w specjalnych przegródkach, tak zwanych kieszeniach. Najbardziej zaawansowanym systemem kieszeniowym jest multipocket z bardzo dużą liczbą sprężyn przypadających na 1 metr kwadratowy posłania. W tej wersji materac sprężynowy bardzo dobrze sprawdzi się również dla par, ponieważ znacznie zmniejsza odczucia związane z przenoszeniem ruchu z jednej strony na drugą. Wyróżnia się także bardzo dobrą wytrzymałością i odpornością na odkształcenia.

Jaki materac na łóżko małżeńskie?

Łóżka małżeńskie są przeznaczone dla dwóch osób, dlatego warto zadbać o komfort każdej z nich. Możesz wybrać łóżko z dopasowanym już materacem lub kupić tylko ramę, a materac wybrać według własnych upodobań. Dostępne są modele już od szerokości 120 i 140 centymetrów aż po duże materace w rozmiarze 200 na 200 centymetrów. Najbardziej popularne są wersje mieszczące materac dla dwojga o szerokości 160 lub 180 centymetrów. A jaka są ceny łóżek z różnymi rodzajami materacy?

Najdroższą wersją są modele wykonane z pianki termoelastycznej. W tym przypadku koszt łóżka małżeńskiego wraz z materacem będzie bardzo wysoki, ale ten rodzaj posłania wart jest swojej ceny. Dzięki wybraniu dużego materaca z pianki termoelastycznej do łóżka małżeńskiego zapewnisz sobie i osobie śpiącej obok spokojny odpoczynek i komfort spania bez wybudzeń – nawet jeśli jedno z Was często zmienia pozycję czy mimowolnie wierci się w czasie snu. Pianka termoelastyczna wpływa też korzystnie na funkcjonowanie układu krążenia oraz odciąża kręgosłup.

Z kolei wśród łóżek małżeńskich z materacami sprężynowymi, kieszeniowymi znajdziesz różne stopnie twardości rozmieszczone w kilku strefach podparcia dla kręgosłupa. Jeśli nie różnicie się znacząco wzrostem, możesz je więc odpowiednio dopasować dla dwóch osób. Materace są oznaczone symbolami H1, H2, H3 czy H4 i wyższe. I tak: twardość H1 to miękki materac przeznaczony dla użytkowników ważących do 60 kilogramów. Osoby cięższe potrzebują H2 czy H3, a H4 to twarde materace dla najcięższych użytkowników, których masa ciała przekracza 100 kilogramów.

Podsumowując zalety i wady materacy piankowych i sprężynowych, masz do dyspozycji szeroki wachlarz posłań do wyboru. Kupując łóżko małżeńskie z materacem, musisz brać pod uwagę zarówno Wasze indywidualne preferencje, jak i wagę, wzrost oraz oczekiwania co do właściwości prozdrowotnych, jak na przykład wpływ posłania na dolegliwości kręgosłupa czy układ krążenia. Jeśli są między Wami spore różnice, postawcie na dwa różne materace idealnie dopasowane dla siebie. Minusem tego rozwiązania jest szczelina, która powstaje na styku materacy, ale liczba zalet może ją znacznie przewyższyć. Jeśli natomiast preferujecie jeden duży model materaca, dostępne są także wersje mieszane, czyli z konstrukcją sprężynową oraz warstwą pianki świetnie łączącą zalety obu rodzajów wypełnienia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium