
Styl Japandi
Styl japandi to właściwie połączenie charakterystycznego stylu japońskiego z szalenie modnym stylem skandynawskim. I choć zdawałoby się, że te dwa odległe kraje niewiele może łączy, to właśnie japoński minimalizm ze skandynawską wygoda i funkcjonalnością stały się połączeniem idealnym dla fanów oryginalnych, wyważonych wnętrz.
Mnogość bodźców i emocji z całego dnia sprawia, że coraz częściej decydujemy się na urządzenie naszego domu z dużym spokojem. Tak byśmy szybko mogli się w nim zrelaksować i by nie przytłaczał nas nadmiernie mnogością barw i form.
Wnętrza urządzone w tym stylu cechuje minimalizm oraz stonowane barwy. Nie znajdziemy tam krzykliwych kolorów, ani zbędnych bibelotów. Również meble powinny zostać wybierane zgodnie z zasadą, że „mniej znaczy więcej”. To cudowna równowaga między spokojem umysłu „zen”, a małymi przyjemnościami skandynawskiego "hygge".
Materiały w stylu japandi
Styl japandi jest pełen inspiracji oraz materiałów prosto z natury. Zarówno podłogi, jak i meble zdecydowanie powinny być drewniane. Możemy również zdecydować się na modne drewniane lamele albo panele ścienne, co dodatkowo podkreśli wyjątkowy charakter wnętrza. Oprócz litego drewna znajdziemy tu także bambus, rattan oraz plecionki z trawy morskiej. To elementy, z których powstały dekoracje, meble oraz wszelkie dodatki. Wyjątkiem są jedynie szklane oraz gliniane wazony. Nie uraczymy tu za to taniego plastiku czy sztucznych materiałów, to nieakceptowalne.
Idealnie sprawdzi się także jutowy dywanik.
Meble w stylu japandi
Bez wątpienia meble w stylu japandi zawierają dużą inspirację stylem japońskim- powinny być niskie i mieć prostą formę. Dobrym przykładem są na to futony, materace z naturalnym wypełnieniem, których używa się do spania, a także w mniejszej formie, do siedzenia w salonie.
Styl japandi jest nieco bardziej wyrozumiały, a dzięki temu, że jest związany ze stylem skandynawskim akceptuje niskie narożniki i sofy z miękkimi poduszkami w aksamitnie miękkiej, welurowej tapicerce. Powinniśmy jednak zrezygnować z ozdobnego pikowania czy też zbędnych ozdobników. Również blaty i fronty drewnianych mebli powinny pozostać minimalistyczne.
Wnętrza w stylu japandi
Wnętrza w stylu japandi emanują spokojem. Stonowane barwy takie jak beże, jasne brązy oraz biel dają poczucie, że całość jest ciepła i przytulna. Jeśli zdecydujemy się nieco urozmaicić wnętrze, możemy zrobić to za pomocą czarnych akcentów albo drewna o ciemnym zabarwieniu. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie oświetlenie. Najbardziej pożądane jest światło dzienne, dlatego duże okna są tu mile widziane. Jeśli chcemy zyskać nieco prywatności możemy umieścić w oknach naturalne dekoracje zrobione z papieru ryżowego, co spowoduje, że światło zostanie przyjemnie rozproszone. Lampy sufitowe oraz inne elementy oświetlenia również powinny dawać niezbyt jaskrawe światło.
Powinniśmy także zadbać o to, by panował porządek. Wyrzućmy więc wszystko, co nas przytłacza, a nie jest pamiątkowe, praktyczne ani pożyteczne. Zrezygnujmy z otwartych półek na rzecz zamkniętych szafek. Powinniśmy ukryć sprzęty RTV oraz inne nieatrakcyjne, aczkolwiek konieczne elementy wyposażenia tak byśmy mogli cieszyć się jasną, uporządkowaną przestrzenią.
Nie możemy zapomnieć o roślinach we wnętrzach. Możemy wybrać egzotyczne odmiany kwiatów w tym szalenie popularne bonsai, orchidee czy też inne gatunki o ozdobnych zielonych liściach. Kontakt z naturą jest niezwykle ważny w stylu japandi. Możemy także zdecydować się na suszone kwiaty trawy, jako element dekoracyjny w wazonie.
Z pewnością styl japandi znajdzie swoich sympatyków nie tylko w Japonii czy Skandynawii, ale na całym świecie. Wszędzie bowiem znajdą się wielbiciele minimalizmu w tak charakterystycznym stylu połączonego z przytulnością i praktycznością cechującą styl skandynawski.