
Styl rustykalny kojarzony jest ze spokojnym, sielskim życiem na wsi. Jeśli cenisz sobie prostotę i przywiązanie do tradycji ten wiejski styl jest zdecydowanie dla Ciebie. Jak wprowadzić styl rustykalny do wnętrza? Postaw na drewniane meble, naturalne dodatki i przekonaj się do bliskości z naturą, ale najpierw zapoznaj się z charakterystyką stylu rustykalnego!
Charakterystyka stylu rustykalnego
Rustykalne wnętrza przepełnione są drewnem, wyjątkowymi tkaninami jak len czy wełna i roślinami, zwłaszcza świeżo ściętymi kwiatami polnymi na stole czy ususzoną trawą pampasową. Zapach drewna, skrzypiąca podłoga czy wiklinowy fotel bujany… Ten styl kojarzony jest z dawnymi, beztroskimi latami. To idealny pomysł dla wszystkich, którzy z przyjemnością wracają do dawnych czasów, dziecięcych wspomnień. Klimat wakacji spędzonych u dziadków na wsi to właśnie nic innego, jak styl rustykalny. Czym charakteryzuje się wiejski styl? To z pewnością naturalny zapach domowego ogniska, pysznego obiadu i świeżo skoszonej trawy. Idealnie, jeśli Twój dom jest drewniany lub posiada widoczne belki stropowe i surowe elementy. Widoczne słoje, naturalne wybarwienia drewna i postarzane lub stare, odnowione meble – to elementy, które muszą pojawić się w rustykalnym wnętrzu.
W rustykalnym wnętrzu dominują jasne kolory, szczególnie biel, beż i kolory ziemi, naturalne tkaniny i samodzielnie robione dekoracje i dodatki. Na stole zobaczysz babciny obrus z koronką, który nadaje charakteru wnętrzu. W oknie natomiast zazdrostki i zrobione na szydełku zasłony bądź zwiewne firanki, przez które wpadają promienie słońca.
Motyw rustykalny w domu – meble, dekoracje i dodatki
We wnętrzach rustykalnych nie może zabraknąć oczywiście drewna w różnych odcieniach i odsłonach. Powinny pojawić się rustykalne meble. Sprawdzą się wszystkie proste, surowe, wręcz solidne i bardzo masywne zestawy. Tradycyjne witryny, kredensy i meblościanki sprawią, że wnętrze będzie wyjątkowo przytulne i klimatyczne. Duży, rodzinny stół i tradycyjne krzesła krzyżaki - taki zestaw z pewnością przybliży Ci wygląd rustykalnego wnętrza. Z kolei stolik kawowy świetnie zastąpi skrzynia czy kilka ułożonych na sobie palet.
Z kolei wiekowa, drewniana podłoga, boazeria, parkiet czy deski nadadzą wnętrzu klimatu wiejskiej chatki. Poza tym warto zadbać o charakterystyczne wiejskie dekoracje (obrusy, firanki czy kwiaty) i lekkie, wręcz w stylu boho dodatki. Dodatki z wikliny np. kosz na owoce lub kwiaty, fotel wypełniony poduchami z motywem roślin czy też wiklinowa osłona na doniczkę to ulubiony akcent w stylu rustykalnym. Rattan to kolejne tworzywo, które musi się pojawić! Rattanowe krzesło czy fotel bujany lub wiszący to must have strefy wypoczynkowej takiego wnętrza.
Ciekawym dodatkiem w stylu rustykalnym, a także nieodłącznym elementem każdego pomieszczenia będzie również oświetlenie. Lampka w bambusowej osłonce czy lampion dodadzą magii i uroku takiemu wnętrzu. Podstawą aranżacji wnętrz rustykalnych są również wyjątkowe, naturalne tkaniny. Len, bawełna czy wełna w delikatnych kolorach wprowadzą sielski, przytulny klimat. Może to być wiklinowy lub technorattanowy fotel, mały dywanik z juty lub przytulny pled. Styl rustykalny uwielbia mnóstwo rzeczy i dodatków, a także wzory! Paski, krata czy geometryczne plecionki na poszewkach, a zwłaszcza na obrusach w kuchni przywodzą na myśl ludowe zwyczaje. To kolejny akcent w stylu rustykalnym!
Styl wiejski – czy rustykalne wnętrza są na czasie?
Styl rustykalny to idealne rozwiązanie nie tylko podczas remontu wiejskiej chatki czy przestronnego, drewnianego domku, ale każdego z mieszkań! Możemy go stosować wszędzie wprowadzając jedynie ciekawe, klimatyczne dodatki. W salonie, styl rustykalny stworzy przytulną, rodzinną atmosferę, a w sypialni cudowne warunki do błogiego wypoczynku i snu. Z kolei w jadalni czy kuchni sprawi, że poczujemy się jak kiedyś na wakacjach na wsi, czyli bardzo swojsko i przyjemnie! Wcześniej wspomniana sztuka ludowa, drewniane, ciężkie meble i ciekawe, kolorowe wzory czy nawet modny patchwork – takie dodatki sprawią, że odkryjemy artystyczną część naszej duszy, a nasz dom stanie się klimatycznym, rustykalnym wnętrzem. Pamiątki to kolejna wspaniała dekoracja i powrót do przeszłości! Nie możemy zapomnieć o tym, co nadaje wiejskiego stylu: otwarty kominek czy wolnostojący piec, a także cegła, beton i surowe dodatki.